بیشتر داروهای گیاهی مربوط به درمان‌ چه بیماری‌هایی است؟

سلامانه :مدیر کل داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه گونه‌های گیاهی ایرانی در فرآورده‌های داروهای گیاهی کشور باید استفاده شود گفت: بیشترین فراوانی تولید داروهای طبیعی کشور مربوط به بیماری سرماخوردگی و سرفه است.

به گزارش تسنیم، امیرحسین جمشیدی در دومین همایش ملی طلای سبز (داروهای طبیعی و سنتی) با تعریف داروهای گیاهی و سنتی از دیدگاه سازمان غذا و دارو اظهار داشت: آن دسته از داروهایی که منشاء‌گیاهی، حیوانی و معدنی داشته باشند داروهای گیاهی عنوان می‌شود و براساس آمار سازمان بهداشت جهانی 25 درصد داروها مشتق از فرآورده‌های طبیعی است. 


وی به تقسیم‌بندی انواع فرآورده‌های طبیعی و مواد اولیه طبیعی، عصاره، فرآورده‌هایی که در طب مکمل به کار می‌رود و فرآورده‌های تشخیص آلرژی اشاره کرد و بیان داشت: 120 تا 200 روش طب مکمل براساس فرهنگ‌های متعدد وجود دارد و سازمان غذا و دارو نیز به انواع فرآورده‌های طبیعی مجوز ارائه می‌کند. 


جمشیدی به مسیرهای ورود داروهای طبیعی برای ثبت در فهرست داروهای طبیعی کشور اشاره کرد و افزود: این مراحل شامل ساخت دارو با تکیه بر طب سنتی ایران، ساخت دارو به روش مشابه‌سازی فرآورده‌های معتبر خارجی و همچنین واردات داروهای طبیعی است که در این مورد به دلیل تولید مناسب داخلی واردات بسیار کم است و در نهایت اثبات ادعای درمانی در این حوزه که کارهای بالینی آن انجام شود تا در فهرست داروهای طبیعی کشور ثبت شود.

 
سرپرست دفتر نظارت بر فرآورده‌های مکمل و غذاهای ویژه ادامه داد: براساس آمار مرداد ماه سال 92 بالغ بر 996 فرآورده طبیعی تاکنون مجوز دریافت کرده‌اند، 280 مجوز عصاره و انسانس ارائه شده است و 288 داروی طب سنتی داریم که 92 شرکت در زمینه تهیه و تولید اینگونه فرآورده‌ها فعالیت می‌کنند. همچنین 284 گیاه در فرآورده‌های گیاهی کشور به کار می‌رود. البته 1400 نوع گیاه در کشور وجود دارد و باید سعی کنیم در فرآورده‌های دارویی داخلی از گیاهان کشورمان استفاده کنیم. مثلا می‌توانیم از آویشن ایرانی به نحو بهتری استفاده کنیم. 


جمشیدی تصریح کرد: خوشبختانه سال 91 بهترین سال ارائه مجوز به فرآورده‌های گیاهی بود به طوری که در این سال بیش از 200 فرآورده مجوز گرفتند که این آمار در جای خود بسیار عالی است و امیدواریم بتوانیم رکورد سال گذشته را در ارائه مجوز به فرآورده‌های گیاهی بشکنیم.


وی با اشاره به امضای آئین‌نامه طب سنتی توسط دکتر لنکرانی وزیر اسبق بهداشت در سال 1385 که باعث شد طب سنتی که سینه به سینه به افراد منتقل شده بود به قفسه‌های داروخانه‌ها راه پیدا کند افزود:  71 فرآورده طبیعی در زمینه سرماخوردگی و سرفه تولید می‌شود که بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است و با داشتن آمار فراوان داروهای طبیعی می‌توان به این مسئله پی برد که چه فرآورده‌هایی تولید آن زیاد و چه فرآورده‌های تولید آن کم است تا فعالان تولید کننده بتوانند برای تولید این فرآورده‌ها اقدام کنند.


جمشیدی با اشاره به تنوع دسته‌جات درمانی داروهای طبیعی دارای مجوز گفت: از 96 دسته درمانی در حال حاضر 49 دسته درمانی در کشور تولید می‌شود در حالی که در سال 85 فقط 29 دسته درمانی فرآورده‌های گیاهی آن تولید شده بود. 


مدیرکل داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو با اشاره به پراکندگی کارخانجات تولید کننده داروهای طبیعی که بیشتر در اطراف پایتخت وجود دارد و در نواحی‌ای مانند شرق کشور بسیار کم هستند و در برخی استانها این کارخانجات وجود ندارند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه فضا و شرایط گیاهان دارویی بسیار متفاوت است و یک حالت روحانی دارد و مانند دیگر زمینه‌های حوزه‌های دارو و درمان که بیشتر به فکر ورود به بازارهای جهانی برای کسب درآمد بیشتر هستند این مسئله وجود ندارد و همانطور که شفای بعد از بیماری توسط خداوند بسیار دلچسب است باید از زحمات فعالان حوزه تولید داروها و فرآورده‌های گیاهی که با انگیزه استغاثه برای شفای بیماران تلاش می‌کنند باید قدردانی کند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.