مو قرمزها در معرض سرطان پوست

مو قرمزها در معرض سرطان پوست

سلامانه :یک بررسی جدید نشان می‌دهد جهش ژنتیکی که به ایجاد موی قرمز و پوست روشن می‌انجامد، ممکن است مو قرمزها را در معرض خطر سرطان پوست قرار دهد.


به گزارش سرویس ترجمه «سلامانه» به نقل از livescience، به گفته پژوهشگران، یافته‌ دانشمندان تا حدی می تواند علت در معرض ابتلا قرار داشتن مو قرمزها به ملانوم، مرگبارترین سرطان پوست، باشد.


این پژوهشگران می‌گویند یافته‌های ‌آنها ساز و کار مولکولی که به شدت به پرتوهای ماورای بنفش حساس هستند و سبب آسیب دیدن سلول های پوست می شوند را نشان می دهد. 


این پژوهشگران با مطالعه بر روی موش ها و سلول‌های کشت‌ داده شده در آزمایشگاه دریافتند MC1R در حالت طبیعی و جهش‌ نیافته به ژنی به نام PTEN متصل می‌شود که به محافظت در مقابل تغییرات سلولی زمینه‌ ساز سرطان کمک می‌کند. 


اما هنگامی که MC1R جهش پیدا می‌کند، MC1R نمی‌تواند به PTEN متصل شود. در نتیجه PTEN پس از قرار گیری در معرض پرتوهای ماورای بنفش با میزان بالاتری تخریب می‌شود و رشد سلول‌های مولد رنگدانه (ملانوسبت‌ها) شتاب می گیرد و سرطان پدیدار می‌شود.


البته محققان می‌گویند با توجه به این که تجربیات‌شان بر روی موش‌ها و کشت‌های سلولی انجام شده است، برای اثبات این نتیجه‌ گیری باید آزمایش های مشابه ای بر روی انسان ها نیز انجام گیرد.  


نتایج یک بررسی که به تازگی منتشر شده نشان می دهد رنگدانه‌ تولید شده در پوست مو قرمزها - فنوملانین - با آسیب‌ پذیرتر کردن سلو‌ل‌ها در مقابل تخریب مواد ژنتیکی‌، نقش اساسی در افزایش خطر ابتلاء به سرطان پوست ایفاء می کنند. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.