دکتر رزم‌پا در گفتگو با «سلامانه»:

خونریزی‌های مکرر بینی می‌تواند نشانه تومور باشد/ نقش کمبود ویتامین‌ها در خونریزی بینی

خونریزی‌های مکرر بینی می‌تواند نشانه تومور باشد/ نقش کمبود ویتامین‌ها در خونریزی بینی

سلامانه :خونریزی های بینی را که بارها تکرار می شوند جدی بگیرید زیرا ممکن است نشانه ای از یک تومور در بینی یا سینوس ها باشد.

دکتر ابراهیم رزم پا متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری«سلامانه» با اشاره به خونریزی مکرر بینی در برخی افراد گفت:«بعد از خونریزی های قاعدگی، خونریزی بینی شایع ترین خونریزی خودبه خودی در انسان است كه به علت پارگی عروق مخاط بینی بدون محافظ اتفاق می افتد.»


وی با اشاره به اینکه به طور تقریبی یك نفر از هر 10 نفر دست كم یك بار سابقه خونریزی شدید از بینی دارد، اظهار داشت:«شایعترین محل خونریزی در اطفال و بالغان جوان قسمت قدامی تیغه بینی است که به آسانی قابل كنترل است.»


دکتر رزم پا شایعترین علت خونریزی بینی را ضربه ذکر کرد و افزود:« ضربه‌های شدید باعث شكستگی استخوان بینی شده و ضربه های خفیف نظیر دستكاری بینی با انگشت آسیب به ناحیه لیتل وارد آورده و سبب از بین رفتن موكوس محافظ آن ناحیه می شود.»

 
وی با اشاره به تکرر خونریزی بینی در برخی افراد، خاطرنشان کرد:«برخی تومورهای خوش خیم مانند آنژیوفیبروم در پسران قبل از بلوغ و همچنین تومورهایی در بینی و سینوس ها می توانند باعث خونریزی های تکرار شونده در بینی باشند. این خونریزی ها می توانند همراه با گرفتگی بینی باشد. بنابراین کسانی که با این مشکل مواجهند باید موضوع را جدی بگیرند و برای تشخیص مشکل به متخصص مراجعه کنند.»


این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه ممکن است خونریزی بینی تنها علامت تومورهای ناحیه بینی و سینوس باشد، گفت:« افرادی که با چوب و رنگ سروکار دارند بیشتر به این تومورها مبتلا می شوند. »


وی تغذیه را نیز در خونریزی های بینی موثر دانست و بیان داشت:« کمبود ویتامین ها در رژیم غذایی افراد می تواند باعث ضعیف شدن مخاط بینی شود. همچنین افرادی با عفونت های مزمن مانند عفونت های کبد و کلیه نیز مستعد خونریزی از بینی هستند.»


دکتر رزم پا با اشاره به تاثیر آلودگی هوا در خونریزی بینی اضافه کرد: «ذرات معلق در هوا باعث خشکی مخاط بینی می شوند. ضمن اینکه سردی هوا و استفاده از وسائل گرمایشی در خانه ها نیز هوا را بیشتر خشک می کند و با خشک شدن مخاط بینی خونریزی های آن نیز افزایش می یابد.»


وی با تاکید بر حفظ خونسردی در هنگام خونریزی بینی گفت:« بیمار باید بنشیند و با خم کردن بالاتنه خود به جلو، دهان خود را باز کند تا بتواند خون را تف كرده و آن را قورت ندهد. فشار دادن قسمت جلوی بینی روی تیغه بینی با انگشت دست به مدت 5دقیقه می تواند خونریزی را مهار کند. همچنین می توان از پنبه فشرده شده نیز برای بند آوردن خونریزی استفاده کرد. هنگامی كه خونریزی بند آمد استفاده از قطره كلرورسدیم، اجتناب از دستكاری داخل بینی و استفاده از پماد مناسب بر روی تیغه بینی می تواند از خونریزی مجدد جلوگیری كند.»


این متخصص گوش و حلق و بینی تصریح کرد:«بیمارانی که با روش های معمول موفق به مهار خونریزی نمی شوند باید برای اقدامات بیشتر و تخصصی تر به پزشک متخصص مراجعه کنند تا ضمن بررسی علت خونریزی ها بینی در این افراد اقدامات لازم برای رفع بیماری انجام شود.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.