۱۴ نشانه ابتلا به میگرن

۱۴ نشانه ابتلا به میگرن

سلامانه :از سردردهای میگرنی رنج می برید؟ علایم و نشانه های زیر را بخوانید.


چگونه پی برده اید به میگرن مبتلاید؟


بیش از 30 میلیون نفر از شهروندان آمریکا به میگرن مبتلا هستند. 


به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، میگرن ها، سردردهای ضربان داری هستند که در اکثر موارد یک طرف مغز را درگیر می کنند. فعالیت های جسمی ممکن است سردرد میگرن را تشدید کند، اما علایم و نشانه های سردرد میگرن می توانند در هر فرد متفاوت باشد.


دکتر آن کالهون، از موسسه سردرد کالیفرنیا می گوید:" در بیمارانی که از میگرن رنج می برند، تلاش می کنیم گونه های مختلف سردرد از جمله میگرن را درمان کنیم."


در ادامه با 14 راه شناسایی سردردهای میگرنی آشنا می شوید.


انعکاس نور


برخی از افراد پس از مشاهده انعکاس نور، به سردردهای میگرنی مبتلا می شوند. انعکاس های بصری متداول عبارتند از سوسوی نور، خطوط و نقاط نورانی
دکتر کالهون می گوید:" تماشای سوسوی نور، خطوط و نقاط نورانی سبب ایجاد و تشدید سردردهای میگرنی می شوند."


افسردگی، خستگی یا کج خلقی


تغییرات خلق و خو می تواند نشانه ابتلاء به میگرن باشد. محققان هلندی به تازگی رابطه ژنتیکی میان افسردگی و میگرن یافته اند. دکتر کالهومن گفت:" برخی از بیماران بی دلیل افسرده، خسته و کلافه می شوند، در حالی که برخی دیگر از آنها پر انرژی و بیش از حد فعال می شوند." 


فقدان خواب کافی و راحت


احساس خستگی کردن پس از برخاستن از خواب یا مشکل داشتن در خوابیدن، مشکلات متداولی است که مبتلایان به میگرن با آنها دست و پنجه نرم می کنند. نتایج مطالعات دانشمندان نشان داده رابطه مستقیمی میان کمبود خواب کافی و شدت بروز میگرن وجود دارد. وقتی سردرد میگرنی حمله می کند، فرد مبتلا خواب شبانه راحتی نخواهد داشت. دکتر ادموند مسینا، مدیر کلینیک سردرد میشیگان گفت:" تعداد زیادی از افرادی که با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند به سردردهای میگرنی مبتلا هستند. همکاران من در کلینیک دریافته اند بی خوابی سردردها را تشدید می کند."


گرفتگی بینی یا چشم های اشک آلود


دکتر مسینا، مدیر کلینیک سردرد میشیگان معتقد است، برخی از افراد مبتلا به میگرن، علایم سردردهای سینوسی - گرفتگی بینی، ریزش اشک از چشم، افتادگی پلک ها و ... - را بروز می دهند. یافته های مطالعه دانشمندان بریتانیایی نشان داده، تقریبا بیش از 90 درصد افرادی که از سردردهای سینوسی رنج می برند به میگرن مبتلا هستند.


هوس 


پیش از آغاز سردردهای میگرنی، افراد هوس می کنند غذا های گوناگون بخورند. دکتر مسینا گفت:" اکثر افراد مبتلا به میگرن، پیش از آغاز سردرد هوس می کنند شکلات بخورند. " 


درد ضربان دار در یک یا دو طرف سر


درد ضربان دار نشانه کلاسیک ابتلا به میگرن است. این درد معمولا در یک سمت سر نمایان می شود. نتایج یک بررسی آنلاین که انجمن ملی سردرد آمریکا منتشر کرده نشان می دهد 50 درصد مبتلایان میگرن در یک سوی سر درد ضربان دار و 34 درصد آنها دو طرف سر این درد را حس می کنند.


چشم درد


درد میگرن معمولا در پشت چشم ها لانه می کند. دکتر مسینا گفت:" افرادی که از درد چشم شکایت می کنند، به چشم پزشک مراجعه می کنند تا از سلامت چشم شان مطمئن شوند، در حالی که نمی دانند یکی از علایم اصلی ابتدا به سردردهای میگرنی را بروز می دهند. "


گردن درد 


دکتر مسینا می گوید:" تعداد زیادی از افراد اعلام می کنند بلافاصله بعد از سفت شدن گردن، سردردشان شروع می شود. یا پس از اتمام سردرد میگرنی درد گردن و پشت شان شروع می شود." 


نتایج بررسی های آنلاین انجمن ملی سردرد آمریکا نشان داده 38 درصد مبتلایان به میگرن با درد دایمی گردن دست و پنجه نرم می کنند و 31 درصد آنها این درد را تنها در زمان حملات میگرنی تجربه می کنند. 


تکرر ادرار


اگر به کرات برای دفع ادرار به دستشویی می روید، نشانه این است که به زودی به سردرد میگرنی مبتلا خواهید شد. تکرر ادرار یکی از علایم و نشانه های بی شماری است که مبتلایان پیش از آغاز سردرد میگرنی تجربه می کنند.  


خمیازه کشیدن


خمیازه کشیدن پی در پی یکی از نشانه های آغاز سردردهای میگرنی است. بر خلاف خمیازه کشیدن عادی، افرادی که چند ده بار در دقیقه خمیازه می کشند به احتمال بسیار زیاد به سردرد میگرنی مبتلا خواهند شد. نتایج پژوهش مجله مدرسه پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در سال 2006 نشان داد، در حدود 36 درصد مبتلایان به میگرن اعلام کرده اند پس از آغاز سردرد خمیازه می کشند.


بی حسی یا سوزن سوزن شدن


برخی از افراد مبتلا به میگرن بخش هایی از بدن شان بی حس یا سوزن سوزن می شود و به مرور زمان  نوک انگشت ها، بازو ها و صورت را در بر می گیرد. 


تهوع یا استفراغ


بر اساس نتایج مطالعاتی که درباره سردردهای میگرنی بر روی بیش از سه هزار و 700 فرد مبتلا به میگرن انجام گرفته، 73 درصد افراد حالت تهوع داشته و 29 درصد استفراغ کرده اند.


تجزیه و تحلیل میزان شیوع میگرن در ایالات متحده آمریکا نشان داد افرادی که از حالت تهوع مرتبط با میگرن رنج می برند بیشتر از سایر مبتلایان درد می کشند و برای آرام کردن درد با مشکلات بیشتری مواجه هستند.


نور، صدا، بو یا تشدید شدن درد


در حین سردردهای میگرنی، فرد مبتلا به مکانی تاریک و آرام پناه می برد تا درد تسکین یابد. نورهای خیره کننده، صداهای گوش خراش و بوهای تند سبب تشدید درد می شوند. 


تشدید درد با فعالیت بیش از حد 


فعالیت های روزمره مانند پیاده روی یا کوه نوردی می توانند سردردهای میگرنی را تشدید کنند. برخی از سردردهای میگرنی پس از ورزش کردن ( دویدن، وزنه برداری ) یا برقراری رابطه جنسی تشدید می شوند. افراد مبتلا به سردردهای ناشی از چنین اعمالی باید از نظر ابتلا به بیماری های زمینه ای ( آنوریسم مغزی ) بررسی شوند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.