پرتقال کلسترول خون را کاهش می‌دهد

سلامانه :پرتقال و سایر مركبات در پایین آوردن كلسترول خون مؤثرند و این خاصیت مدیون وجود پكتین و ورقه های نازك مابین پره های پرتقال است. مصرف زیاد پرتقال علاوه بر پیشگیری از سرطان معده، در پیشگیری از انواع دیگر سرطان ها نیز مؤثر است. پیشگیری از عفونت های ویروسی از خواص دیگر پرتقال است.


علی اكبركمالی اردكانی كارشناس ارشد صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشكی یزد در گفت و گو با  وب دا در یزد با بیان این كه پرتقال از نظر شیمیایی منبع غنی ویتامین ث است اظهاركرد: پوست پرتقال در بسیاری موارد حتی مغذی تر از میوه آن است.


وی ادامه داد: ویتامین ث یكی از عوامل مهم مهاركننده سرطان است به طوری كه این ویتامین را دشمن نیرومندی علیه یكی از عوامل شناخته شده سرطان زا یعنی نیتروزامین ها می شناسند.


كمالی گفت: مصرف زیاد پرتقال علاوه بر پیشگیری از سرطان معده، در پیشگیری از انواع دیگر سرطان ها نیز مؤثر است.


وی اذعان داشت: سرطان مری در اشخاصی كه زیاد پرتقال می خورند، ۵۰ درصد كمتر از اشخاصی است كه آن را كمتر مصرف می كنند و یا اصلاً نمی خورند. همچنین میزان ابتلا به سرطان لوزالمعده در مصرف كنندگان پرتقال در پایین ترین حد قرار دارد.


این كارشناس صنایع غذایی خاطرنشان كرد: پرتقال و سایر مركبات در پایین آوردن كلسترول خون نیز مؤثرند و این خاصیت مدیون وجود پكتین و ورقه های نازك مابین پره های پرتقال است.


وی توصیه كرد: در مواردی كه هدف كاهش كلسترول و تأمین سلامت شریان ها باشد، برای استفاده از حداكثر نیروی درمانی پرتقال، توصیه می شود كه پرتقال را با لایه سفید رنگ زیر پوست و لایه های نازك داخل پرتقال كه حاوی پكتین هستند مصرف كنید.


كمالی عنوان كرد: پیشگیری از عفونت های ویروسی از خواص دیگر پرتقال است كه در عصاره آن وجود دارد.


وی افزود: یك لیوان آب پرتقال دارای ۱۲۰ میلی گرم ویتامین ث یعنی دوبرابر مقدار توصیه شده در روز است و علاوه بر آن دارای مقادیری كلسیم، پتاسیم، نیاسین و اسید فولیك است.


كمالی ادامه داد: آب پرتقال سرشار از فیبر است، بویژه اگر با گوشت میوه مصرف شود. آب پرتقال هر اندازه كه سردتر باشد و در یخچال نگهداری شود ویتامین ث آن بیشتر حفظ خواهد شد.


كارشناس ارشد صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشكی یزد توصیه كرد: افرادی كه فشار خونشان بالاست و برای كنترل آن دارو مصرف می كنند، باید همیشه در تغذیه روزانه خود از موادغذایی حاوی پتاسیم بالا استفاده كنند. آب پرتقال سرشار از پتاسیم است و در یك لیوان بزرگ آب پرتقال حدود ۳۵۰ میلی گرم پتاسیم وجود دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.