چگونه یک چُرت ۲۰ دقیقه ای می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد

سلامانه : براساس تحقیقات کارشناسان دانشگاه پنسیلوانیا، یک چُرت ۲۰ دقیقه ای می‌تواند تغییرات بسیار مثبتی در زندگی افراد ایجاد کند.
  
به گزارش تسنیم، بنا به نتایج تحقیقات کارشناسان دانشگاه پنسیلوانیا خواب میان روز می‌تواند به مقدار قابل توجهی باعث افزایش راندمان کاری و همچنین، افزایش تمرکز انسان شود. از دیگز مزایای این خواب کوتاه که می‌تواند بین 20 الی 30 دقیقه باشد، بهبود و کاهش زمان واکنش مغز و افزایش ضریب یادگیری است.
بهترین زمان برای این چرت، زمان میان روز است و هرچقدر به ساعت میان روز نزدیکتر شود بهتر خواهد بود و می‌توان گفت 8 ساعت پس از بیدار شدن در هنگام صبح، زمان خوبی برای خواب میان روز است. البته اگر مدت زمان این خواب میان روز بیش از 30 دقیقه شود، می‌تواند منجر به اختلال خواب در شب شود.


بهبود وضعیت حافظه
تحقیقات صورت گرفته دانشگاهی از بین افراد و سنجش یادگیری آنان حاکی از این است که آن دسته از افرادی که خواب میان وعده را تجربه می‌کنند به مراتب دارای ذهن فعال تر و ضریب یادگیری بیشتری هستند. این تحقیقات نشان می‌دهند که مغز انسان به مانند حافظه کامپیوتری عمل می‌کند که پس از گذشت ساعاتی در روز ذخیره سازی اطلاعات در آن دشوار تر می‌شود و بدن انسان پس از یک خواب می‌تواند اطلاعات قبلی را ذخیره کند و فضا را برای یادگیری بیشتر و آسان تر فراهم کند.


کاهش استرس
پژوهش‌ها و آزمایشات صورت گرفته روی پرستاران شیفت شب نشان می‌دهند که آن دسته از پرستارانی که در طول شیفت 9 ساعت شب دو وعده خواب 15 دقیقه ای داشتند، دارای انرژی بیشتر و فشار خون کمتری نسبت به سایر همکاران خود دارند که این فشار خون کمتر باعث کاهش استرس و افزایش تمرکز می‌شود.


کاهش وزن
دکتر مایکل بروس گزارشی را منتشر کرده است که بر طبق آن خواب میان روز باعث استراحت مغز و در نتیجه بهبود کارایی آن پس از بیدار شدن می‌شود که این امر به تنظیم بهتر ترشح هورمون‌ها توسط مغز کمک می‌کند که برخی از این هورمون‌ها وظیفه تنظیم میزان مصرف انرژی و چربی سوزی را بر عهده دارند.

ارسال برای یک دوست
۶ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • افشین چهارشنبه, 29 مرداد 1393 - ساعت : 15:26:55
  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما جناب آقای جوان،

  همانطور که اشاره کردید، این موضوع در آخرین و کاملترین دین موجود در سیارهء منحصر به فرد و زیبای ما بیان شده. همهء پیامبران و اکثر دانشمندان جرو خیرخواهان بشر هستند و خوشبختانه هیچ تضادی بین آنها وجود ندارد.

  اما مشکل در برخی پیروان این دو گروه انسانهای فرهیخته است و آن عمل نکردن به دست آوردهای مفید دین و علم میباشد. برای مثال، در تمامی ادیان دروغ گویی زشت و ناپسندیده محسوب میشود و تحقیقات متخصصین مغز و عصب شناسی نیز آن را مضر برای عملکرد طبیعی مغز میدانند. اما خود شما شخصا" چند نفر را میشناسید که هیچوقت دروغ نگویند.

  از این فرصت استفاده میکنم تا از سایت سلامانه برای قبول پیشنهاد اینجانب در جهت بالا بردن خوانایی این مقاله صمیمانه تشکر کنم.

  ارادتمند شما،
  افشین حدادی (دبیر زبان انگلیسی)
 • جوان چهارشنبه, 29 مرداد 1393 - ساعت : 11:34:24
  سلام . این موضوع رو که به تازگی دانشنمدان پس از این همه سال و با این تکنولوژی پیشرفته شون مطلع شده اند، اسلام 1420 سال پیش با نام خواب قیلوله سفارش کرده بود
  • رهگذر پنجشنبه, 6 شهریور 1393 - ساعت : 20:25:41
   جالبه خیلی دوس دارم دلیل اونایی که منفی دادن رو بدونم. مثلا نگفته یا گفته دوس ندارن یا ...