آزمایش موفقیت آمیز واكسن آلزایمر در سوئد

آزمایش موفقیت آمیز واكسن آلزایمر در سوئد

به گزارش ساینس نیوز، محققان سوئدی این واكسن را CAD106 نام گذاری كرده اند.

بیماری آلزایمر یكی از انواع بیماری های زوال عقل است كه می تواند مشكلات بسیاری را برای بیماران ایجاد كند . بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، زوال عقل بیماری است كه سریعترین روند گسترش را در عصر ما دارد.

فرضیه اصلی در مورد علت بروزآلزایمر این است كه پروتئین پیش ساز آمیلوئید( APP ) یعنی پروتئینی كه در غشای خارجی سلول های عصبی ساكن است ، به جای شكسته و تجزیه شدن، یك ماده مضر به نام' بتا آمیلوئید 'را تولید می كند كه این ماده به شكل پلاكت تجمع می كند و سپس سلول های مغز را می كشد.

در حال حاضر هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد و داروهای مورد استفاده فقط می توانند در كاهش علایم این بیماری موثر باشند.

محققان در تلاش برای یافتن درمانی برای این بیماری، واكسنی را برای پیشگیری از بروز این بیماری ساخته اند.

نخستین مطالعه برای ساخت واكسن انسانی برای این بیماری تقریبا از یك دهه پیش آغاز شد ولی ساخت این واكسن واكنش های جانبی بسیار زیادی داشت، از این رو متوقف شد.

واكسنی كه در آن مطالعه استفاده شد یك سری گلبول های سفید خونی خاصی موسوم به سلول های T را فعال می كرد كه به بافت مغزی فرد حمله می كرد.

در درمان جدید ، از ایمنی سازی فعال استفاده شده است . یعنی نوعی واكسن طراحی شده تا سیستم دفاعی بدن ، بتا آمیلوئید را مورد هدف قراردهد.

در این پروژه كه دومین آزمایش بالینی واكسن آلزایمر بر روی انسان است، واكسن برای تحت تاثیر قرار دادن فقط بتا آمیلوئیدهای مضر اصلاح شده است .

محققان دریافتند در 80 درصد بیماران حاضر در این آزمایش، آنتی بادی های محافظتی در برابر بتا آمیلوئیدها بدون بروز هیچ گونه عوارض جانبی در مدت سه سال ایجاد شده است .

دانشمندان براین باورند كه واكسن CAD106 درمان قابل تحملی برای بیماران مبتلا به سطح خفیف تا متوسط آلزایمر است.

دانشمندان خواهان انجام زمایش های گسترده تری برای تایید كارایی و اثربخشی واكسن CAD106 هستند.

این مطالعه توسط محققان مركز تحقیقات بیماری آلزایمر موسسه كارولینسكا در سوئد انجام و نتایج این تحقیقات در نشریه نورولوژی لانست منتشر شده است.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.