با افراد غیر قابل تحمل چگونه رفتار كنیم؟

با افراد غیر قابل تحمل چگونه رفتار كنیم؟

دكتر محمدرضا رحمتی، روانپزشك در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران عنوان كرد: اغلب افرادی كه دارای اختلال شخصیتی هستند گاهی اوقات به اختلال ذاتی دچار می شوند. زیرا اغلب گمان می كنند كه هیچگونه ناراحتی و اختلالی ندارد.

وی با بیان این مطلب افزود: اصرار بر حفظ خصوصیات و ذات و خود باعث می شود كه آنها در این وضعیت باقی بمانند.

رحمتی اظهار كرد: در اینجا برای چگونگی برخورد با این گونه افراد كه گاهی غیر قابل تحمل هستند گام هایی ارائه كردیم.

*وجود افراد غیر قابل تحمل را بپذیرید

رحمتی ادامه داد: اولین گام رو به رو شدن با واقعیت و پذیرفتن آن است، پس وجود افراد غیر قابل تحمل را بپذیرید چراكه سرانجام با آنها روبرو خواهید شد.

*گام دوم: بدانید كه بعضی از افراد به راحتی سازگار و موافق نیستند

این روانپزشك تشریح كرد: بدانید كه بعضی از افراد به راحتی سازگار و موافق نیستند، گاهی اوقات ممكن است فردی با اشخاص دیگر تفاهم داشته باشد و كنار بیاید اما در برخورد با شما فردی غیر قابل تحمل باشد و از او بشنوید كه افراد دیگر مرا دوست دارند در حقیقت او می كوشد تا تقصیر را برگردن شما بیاندازد.

وی با بیان این مطلب ادامه داد: به یاد داشته باشید كه سرزنش كردن و گناه را به گردن دیگران انداختن هرگز اصل و واقعیت را تغییر نخواهد داد.

*گام سوم: بدانید كه مقصر شما نیستید

رحمتی در ادامه گفت: تصور اینكه افراد غیر قابل تحمل در سرزنش كردن و گناه را برگردن دیگران انداختن مهارت دارند سخت و دشوار است.

وی اظهار كرد: اگر با فردی غیر قابل تحمل در ارتباط هستید احتمالاً او به شما می گوید كه رخ دادن هرچیز ممكن و تصور تقصیر شماست اما این طور نیست چراكه هر قدر این افراد شما را بیشتر سرزنش كنند به همان نسبت خودشان را مقصر نشان می دهند اما بهتر است این افراد را سرزنش نكنید چراكه گناه را به گردن دیگران انداختن كار افراد غیر قابل تحمل است.

*گام چهارم: خشم افراد غیر قابل تحمل را مهار كنید

این روانپزشك تشریح كرد: آرامشتان را حفظ كنید و به سوی آنها كلمات خشونت آمیز پرتاب نكنید.

وی با بیان این مطلب ادامه داد: گریه نكنید چراكه این كار باعث برانگیختن این افراد می شود تا رفتار و حركات مشكل آفرین خود را ادامه دهند، سعی كنید از این حركات و رفتارشان چشم پوشی كرده و آنها را نادیده بگیرید.

*گام پنجم: با افراد غیر قابل تحمل مانند یك كودك رفتار كنید

این روانپزشك تشریح كرد: گاهی باید با افراد غیر قابل تحمل مثل یك كودك رفتار شود امیدوار نباشید كه با این افراد گفتگویی معقول و منطقی داشته باشید ممكن است هرگونه كوششی در این زمینه به سرزنش كردن شما ختم شود.

*گام ششم: از عزت نفس خود دفاع كنید

رحمتی در ادامه گفت: اگر با فردی ارتباط دارید كه سعی می كند از شما تصویر بدی ایجاد كند در این صورت باید گام های مؤثری جهت حفظ و تداوم؛ تصویر مثبتی از خود بردارید چراكه اغلب اوقات افراد غیر قابل تحمل دارای حس مبارزه طلبی هستند.

*گام هفتم: مراقب خشم و عصبانیت خود باشید

رحمتی تصریح كرد: این واقعیت را در نظر بگیرید كه خشم و عصبانیت شما هدیه ای گرانبها برای فرد غیر قابل تحمل است در هنگام عصبانیت هر كاری كه انجام می دهید و هر چیزی كه می گویید مرتباً در مورد شما به كار برده خواهد شد.

*گام هشتم: از خودتان دفاع نكنید

این روانپزشك گفت: شما نمی توانید بر این افراد پیروز شوید چون در ذهنشان منبع تمام گناه ها و رفتارهای نادرست شما هستید و هر آنچه می گویید باعث می شود كه آنها شما را در این ماجرا مقصر اصلی بدانند.

*گام نهم: اجازه ندهید فرد غیر قابل تحمل فردی مشابه شما بسازد

رحمتی در ادامه عنوان كرد: اگر مراقب نباشید ممكن است زمانی متوجه شوید كه تمام حركات و رفتار فرد غیر قابل تحمل را تكرار می كنید بدون اینكه خودتان بخواهید.

*گام دهم: برخلاف افراد غیر قابل تحمل فردی محبوب و قابل قبول باشید

این روانپزشك تصریح كرد: زندگی خود را بر مبنای صبر و بردباری تواضع و فروتنی و محبت و مهربانی بنا كنید چراكه اینها صفاتی هستند كه افراد غیر قابل تحمل از آنها برخوردار نیستند.

وی خاطرنشان كرد: همه ما تحت تأثیر افرادی هستیم كه در پیرامون ما قرار دارند به دیگران احترام بگذارید و اگر از جانب دیگران مورد احترام قرار نمی گیرند این مشكل مربوط به آنهاست دیگران را درك كنید تا دیگران نیز شما را درك كنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.