افزایش تلفات گوزن زرد این بار در سایت دز

سلامانه :مدیر كل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان محیط زیست گفت: تلفات در سایت دز نسبت به سال گذشته افزایش پیدا كرده است.


محمدی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به گزارش های سازمان دامپزشكی یك راس از گوزن های سایت دز مورد حمله مگس میاز قرار گرفته اما به طور قطع نمی توان گفت عامل تلف شدن این حیوان میازیس باشد چرا كه گوزن هایی كه در سایت پارك ملی كرخه بیمار شدند از ناحیه سر چشم گوش و بینی آسیب دیدند اما در این مورد گوزن از ناحیه گردن دچار آسیب شده بود. 


وی با اشاره به عدم دسترسی به لاشه گوزن ها در سایت دز افزود: به دلیل تراكم جنگل های دز تلفات محدود است این در حالی است كه به دلیل وجود شغال ها و امكان دسترسی به لاشه سالم و تازه جهت نمونه برداری و آزمایش وجود نداشت و نمی توان آمار قطعی از تلفات گوزن زرد ایرانی در سایت دز داد البته خوشبختانه طی یك ماه گذشته گزارشی از تلفات ارائه نشده است. 


وی ادامه داد: با شروع فصل گرما در سال جاری كارگروه ملی تشكیل شد تا بتوانیم از تمامی ظرفیت های ملی برای كنترل این بیماری استفاده كنیم. 
سازمان دامپزشكی دانشگاه ها و موسسه تحقیقاتی كشاورزی همه عضو این كارگروه هستند طی چند روز گذشته در خوزستان دومین جلسه ستاد تشكیل شد كه تصمیمات خوبی گرفته شد كه به عنوان برنامه عملی برای كنترل بیماری میازیس در دستور كار قرار گرفت. 


محمدی با اشاره به عدم تامین اعتبار در این بخش اذعان داشت: در فاز اول 5 میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم همچنین یك اعتبار 30 میلیارد ریال هم پیش بینی كردیم كه تا كنون هیچ كدام تخصیص پیدا نكرده است. 


مدیركل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی در پایان با اشاره به احتمال طغیان دوباره مگس میاز در تابستان آینده خاطر نشان كرد: در حال حاضر در فصل سرما هستیم به كمك شرایط اقلیمی بیماری كنترل شده است اما اگر اقدامی انجام نشود این احتمال وجود دارد كه سال آینده با شروع فصل گرما این بیماری طغیان كند و گوزن های باقی مانده دچار این بیماری شوند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.