تداوم افسردگی زنان بازنشسته بر روابط خانوادگی اثر منفی می‌گذارد

سلامانه :یک روانشناس گفت: اشتغال یکی از عرصه‌های مهم زندگی است و پس از بازنشستگی افراد از جمله زنان دچار حالت فقدان می‌شوند و این حالت به افسردگی می‌انجامد.

دکتر شهناز نوحی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: راهکارهایی برای جلوگیری از تداوم افسردگی زنان بازنشسته وجود دارد؛ البته این حالت در روزهای اول بازنشستگی طبیعی است ولی ادامه آن می‌تواند اثر منفی بر روابط خانوادگی بگذارد.

وی افزود: زنان بازنشسته می‌توانند مرتبط با تخصصشان به صورت نیمه وقت در همان محل کار قبلی یا مکان‌های دیگرمشغول به کار شوند علاوه بر آن بهتر است به موضوعات مورد علاقه خود بپردازند. به عنوان مثال برخی زنان در سنین جوانی به خیاطی یا آرایشگری می‌پردازند ولی فرصت اشتغال در این حوزه‌ها را ندارند. آنان پس از بازنشستگی می‌توانند به مهارت‌های خود ادامه دهند و از راه آن درآمدی نیز کسب کنند.

علل افسردگی زنان بازنشسته، احساس کاهش کارآیی است
این روانشناس با بیان اینکه یکی از علل افسردگی زنان بازنشسته، احساس کاهش کارآیی است، اظهار کرد: آنان لازم است فعالیت‌های مرتبط با علاقه‌ خود را پیگیری کنند تا کارآیی‌ آنها کاهش نیابد علاوه بر آن می‌توانند فرصت بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند یا در کلاس‌های مختلف در زمینه‌های گوناگونی مانند معارف، اخلاق و مهارت‌های ارتباطی و روانشناسی حضور پیدا کنند.

وی تصریح کرد: کلاس‌های آموزش روانشناسی در خانه‌های سلامت و برخی مراکز مشاوره برگزار می‌شود و انجام این فعالیت‌ها، حال آنان را بهتر می‌کند و انگیزه زندگی را افزایش می‌دهد.

نقش خانواده در بهبود روحیه زنان بازنشسته
نوحی درباره نقش خانواده در بهبود روحیه زنان بازنشسته، اظهار کرد: نوع روابط با همسر و فرزندان در این شرایط تعیین کننده و مهم است. از سوی دیگر مشکلات زنان میانسال به علت تغییرات شناختی، هیجانی و رفتاری ناشی از یائسگی و ناباروری و ناکارآیی جنسی، ممکن است پس از بازنشستگی تشدید شود که در این شرایط به حمایت همسر و فرزندان خود نیاز بیشتری دارند.

وی در پاسخ به این پرسش که زندگی برخی از نوه‌ها با پدربزرگ و مادربزرگشان، چه تاثیری بر روحیه زنان بازنشسته دارد؟ اظهار کرد: زنان اغلب به علت طلاق فرزندشان و از هم پاشیدن زندگی او ممکن است دچار افسردگی شوند و حضور نوه، آنان را افسرده نمی‌کند. چرا که بر اساس علم روانشناسی، حضور کودک در خانواده به ویژه پیش از شش سالگی، باعث نشاط و انرژی خانواده می‌شود.

نوحی در پایان اظهار کرد: ممکن است نگرانی مادربزرگ از آینده نوه خود نیز در افسردگی او نقش داشته باشد و به این مسئله بیندیشد که تا چند سال می‌تواند از او حمایت کند؟ در این شرایط لازم است با حمایت خانواده و اجتماع، مردان و زنانی که طلاق گرفته‌اند را به ازدواج مجدد تشویق کرد تا فرزندانشان دوباره معنی زندگی در خانواده را درک کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.