زیادی فکر، خیال و وسواس نشانه غلبه خلط «سودا» است

سلامانه : چروکیدگی و بی طراوتی رنگ پوست، خشکی پوست، بروز لکه های تیره بر روی پوست، لاغر شدن تدریجی و گود افتادن زیر چشم‌ها و سیاهی آن، زیادی فکر و خیال و وسواس فکری، خرده خواری، پرمویی، کم حرفی و گوشه گیری بی‌خوابی از نشانه‌های غلبه سودا است.


سید جواد علوی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در طب سنتی ایران اخلاط  4گانه به صفرا، دم، بلغم و سودا تقسیم می‌شود که هر کدام از اخلاط 4 گانه کیفیت‌های مختلفی را در بدن ایجاد می‌کند.


به گفته وی نشانه‌های غلبه خلط دم در بدن می‌تواند احساس سنگینی در بدن به خصوص پشت چشم ها، سر و شقیقه ها، خمیازه کشیدن و کش و قوس بدن، شیرینی مزه دهان، قرمزی رنگ چهره، گرمی و نرمی پوست، کسالت و خوابیدن بسیار باشد همچنین احتمال دارد که در بدن دمل‌هایی ایجاد شود و لثه‌ها و بینی این افراد گاهی خون ریزی کند و معمولاً این افراد هیکلی و قد بلند هستند.


این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: نشانه‌های غلبه خلط بلغم می تواند سفیدی بیش از حدرنگ چهره، سستی گوشت اندام، زیادی و چسبندگی آب دهان، پر خوابی، عدم تشنگی، سردی و نرمی رنگ پوست باشد همچنین این افراد مستعد ناراحتی معده هستند چرا که معده این افراد ضعیف است و معمولا افراد چاق با بدون گوشت بوده و بدنشان مملو از چربی است.

علوی بیان داشت: از نشانه های غلبه خلط صفرا در بدن می‌توان زردی رنگ پوست، زبان و چشم‌ها، تلخی دهان، زبری و خشکی زبان، خشکی بینی، عطش شدید، تهوع، بی‌خوابی، بینی بزرگ، دلشوره و پریشانی، تحریک پذیری و زود عصبانی شدن اشاره کرد همچنین این افراد بسیار لاغر و قد بلند هستند.


وی افزود: از نشانه‌های غلبه خلط سودا می‌توان به چروکیدگی و کمودت (گرفتگی رنگ چهره) و بی طراوتی رنگ پوست، خشکی پوست، بروز لکه‌های تیره بر روی پوست، لاغر شدن تدریجی و گود افتادن زیر چشم‌ها و سیاهی آن، زیادی فکر و خیال و وسواس فکری، اسپاسم و سوزش دهانه معده، اشتهای کاذب و خرده خواری، پرمویی، کم حرفی و گوشه گیری، بی‌خوابی و کابوس اشاره کرد؛ معمولاً این افراد لاغر و قد کوتاه هستند.

ارسال برای یک دوست
۱ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.