گفتگوی سلامانه با بازیگری که رژیم لاغری را برای ارتقای سلامت خود انتخاب کرده است

بهاره رهنما: می‌‌خواهم در چهل سالگی الگوی سلامت بشوم/ از مردم می‌خواهم نسبت به اضافه وزن بی‌تفاوت نباشند

بهاره رهنما: می‌‌خواهم در چهل سالگی الگوی سلامت بشوم/ از مردم می‌خواهم نسبت به اضافه وزن بی‌تفاوت نباشند

سلامانه، احمد محمد اسماعیلی: بهاره رهنما در این سال های اخیر در سینما ، تئاتر وتلویزیون حضور مستمروقابل توجهی دارد وسال نود و سه را با اکران نوروزی فیلم سینمایی طبقه حساس به کارگردانی کمال تبریزی و پخش مجموعه تلویزیونی خوب، بد، زشت به کارگردانی منوچهرهادی آغاز کرده است و درچند هفته اخیر هم با دو نمایش آرسنیک و تور کهنه و دورهمی زنان شکسپیر درتئاتر حضور داشت. پایگاه خبری سلامانه با بهاره رهنما درباره بازی‌هایش و دغدغه‌های اجتماعی و البته سلامتش گفتگو کرده است.

با حضوردر نمایش آرسنیک وتور کهنه و کارگردانی وبازی درنمایش دورهمی زنان شکسپر دوران پرکار و شلوغی را تجربه کردید. آیا پرکاری که در سال‌های اخیر داشته‌اید باعث نمی‌شود در زندگی عادی‌تان دچار مشکل بشوید؟


نه، زندگی و کارم با یکدیگرعجین است واز زندگی برای کارم و از کارم برای زندگی انرژی می‌گیرم و برای زندگی وخانواده‌ام کم نمی‌گذارم این مسئله با مدیریت زمان به دست می آید . البته به دلیل شرایط کاریم خیلی از خوشی‌های زندگی مثل میهمانی رفتن را فراموش کرده ام و در کنارش از برخی از خصلت های زندگی عادی مثل سایر خانم‌ها که در جمع‌های دورهمی مشغول شوخی، غیبت ،حاشیه درست کردن می‌شوند چشم پوشی کرده‌ام و اصلا به این مسائل علاقه ای ندارم.


با شلوغی و آلودگی هوا که در چند سال اخیر گسترش پیدا کرده چگونه برخورد می‌کنید؟


به عنوان یکی از اعضا انجمن حمایت از کودکان پیگیر این قضیه هستم که بابت مسائل زیست محیطی مثل بنزین‌های آلوده مسئولین فکری بکنند و بر اثر آلودگی هوا در اواخر سال قبل دچار حمله ای شدم که تصور کردم مربوط به قلبم است . در صورتیکه بعد ازانجام آزمایشات متوجه شدم مربوط به ریه ام است وخوشبختانه به خیرگذشت اما نباید تاثیرات مخرب آلودگی هوا را سرسری گرفت.

 
گویا برای سلامتی تصمیم گرفته‌اید که وزنتان راکاهش بدهید؟


 بله، خیلی از ماها به علت کم تحرکی مشکل اضافه وزن داریم که امیدوارم بتوانم این رژیم را انجام بدهم وازسایر هموطنانم می‌خواهم نسبت به اضافه وزن بی تفاوت نباشند زیرا سرمنشاء خیلی از بیماریهای قلبی، عروقی ودیابت است.


برای کاهش وزن آیا با دکتر تغذیه مشورت می کنید؟


با کمک دکتر تغذیه و دخترم تصمیم به رژیم گرفتن را گرفتم. دخترم همراه خوبی درپیاده روی و ورزش برای من است.

 
نکته قابل اشاره این است که فیزیک بدنی شما بخشی از شیوه بازیگریتان است که برای مردم جذابیت دارد. یا با لاغر شدن فکر نمی کنید که دیگر نمی توانید برخی از نقش ها را بازی کنید؟


 فکرمی کنم مردم من را به خاطر صداقت و رو راستی که باهاشان دارم دوست دارند وهمه نوع نقشی بازی کرده ام ونقش خاصی از من را به تنهایی دوست ندارند وازطرف دیگر کم کردن ده بیست کیلو وزن تغییر چندانی در فیزیک بدنی‌ام ایجاد نمی کند و من را تبدیل به آدم ترکه‌ای نخواهد کرد. بیشتر با رژیم گرفتم می خواهم بگویم که در چهل سالگی با تصمیمی که مبتنی براراده قوی است می توان فعل خواستن را صرف کرد و به سلامتی اهمیت داد و با این کارم برای مردمی که من را دوست دارند الگو سازی کنم. درهالیوود خیلی از بازیگران مشکلاتی نظیراعتیاد به الکل وسایرمواد را دارند و این مسئله را درکمپین‌شان اعلام می کنند و همزمان با ترک بازیگر هزاران نفر معتاد که طرفدارشان هستند نیز ترک می‌کنند.


آیا برای رژیم گرفتن درعادات تغذیه ای خودتان هم تغییراتی انجام می دهید؟


برای رژیم گرفتن باید تغییرات اساسی در عادات غذایی داد و دیگربه سراغ فست فودها وغذاهای چرب نرفت.


خیلی از خانم‌ها از گفتن سن واقعیشان به خصوص بعد از گذر از سی سالگی دارند اما شما این شجاعت را دارید که سن‌تان را ابراز کند این مسئله چه ویژگی دارد؟


هر سنی جذابیت و ویژگی های خاص خودش را دارد و جالب است که همراه با مخاطبانتان جوانی ، میانسالی و پیری را تجربه می کنید و دلیلی ندارد که با مخاطبتان صادق نباشید.


رابطه صمیمی با دخترتان دارید. آیا تحصیل دخترتان در رشته موسیقی به توصیه شما بود ؟


به دخترم برای تحصیل مشاوره دادم وخودش این رشته را انتخاب کرد و متقابلا از دخترم همیشه کمک می‌گیرم.


آیا به لحاظ مالی موسیقی می توانند ممر درآمد مناسبی برای دخترتان در آینده باشد؟


زمانه به گونه‌ای نیست که مثل گذشته برای بچه ها تعییت تکلیف کرد. با رشد آگاهی وتکنولوژی خود بچه های آینده شان را انتخاب می کنند.


حضور و بازی در فیلم سینمایی طبقه حساس و با کمال تبریزی برایتان چه ویژگی داشت؟


تجربه بازیگری و زندگی کردن من را به جایی رسانده که سوای کوتاهی و یا بلندی نقش، علاقه دارم فرصت همکاری با برخی از کارگردان‌های مورد علاقه‌ام را به دست بیاورم و نمی‌خواهم منتظر بنشینم و این نوع پیشنهادات به من انجام شود. موقعی که پیمان قاسم‌خانی، فیلم نامه طبقه حساس را می‌نوشت متوجه شدم حضور زن های فیلم نامه کوتاه است. اما فکر کردم فرصت همکاری با کمال تبریزی به این زودی ها میسر نخواهد شد. به همین دلیل با تبریزی تماس گرفتم و از ابراز علاقه ام برای همکاری با او حرف زدم و تاکید کردم که طبقه حساس فرصت خوبی برای انجام این همکاری است و اگر موافق باشند یکی از دو نقش زن فیلم نامه را بازی کنم . ایشان ازمن پرسید به کدامیک از نقش‌ها برای بازی کردن علاقه دارم و من پاسخ دادم نقش زن محتشم برای من مناسب‌تر است و ایشان هم با این قضیه موافقت کردند و گفتند برای بازی در فیلم با من تماس می گیرند و ایشان لطف کردند و با من به عنوان اولین بازیگر فیلم تماس گرفتند.


معمولا در فیلم های کمال تبریزی زنان نقش های کوتاهی دارند ، این قضیه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 
 نه تنها در فیلم‌های کمال تبریزی بلکه در فیلم‌نامه‌های پیمان قاسم خانی هم زنان حضور کوتاهی دارند! (باخنده)


دلیل این عدم رویکرد دوستانی که اشاره کردید به حضور کم رنگ زنها درکارهایشان چیست؟


فکر می کنم دنیای خانم‌ها را کمتر می‌شناسند. از شوخی گذشته جنس درام ها متفاوت است و شاید بیشتر از اینکه بحث شناخت در این قضیه مطرح باشد بحث دغدغه مطرح است.

موقعی که حضورتان در فیلم طبقه حساس قطعی شد از پیمان قاسم خانی نخواستید دستی به فیلم نامه بکشد و نقش زن محتشمی را پررنگ‌تر کند؟

 
واقعا چنین درخواستی را از پیمان قاسم خانی نکردم . زیرا پیمان قاسم خانی جزو بهترین فیلم نامه نویسان سینمای ایران است و هیچوقت به خودم اجازه نمی دهم که به او بگویم برای من نقش را پررنگ تر کن . موقعی که هنرمندی در کارش درجه یک است و من هم دستی در ادبیات و نویسندگی دارد من برایش احترام خاصی قائل هستم و در کارش دخالت نمی کنم . انتظارم از حبیب رضایی بازیگردان فیلم برای وسیع شدن نقش بیشتر ازپیمان قاسم خانی بود و از او می‌خواستم که هوای نقشم را داشته باشد (با خنده ). فیلم طبقه حساس فیلم کارگردان است و اصلا جنس کاری تبریزی در فیلم سازی این گونه است و نباید انتظار داشته باشید در این نوع فیلم ها بازی بازیگران به چشم بیاید. 

از معدود بازیگران توانای طنز در سینما و تلویزیون هستید، آیا به نظر شما موقع آن نرسیده همسرتان برایتان یک نقش کمدی و طنز درخشان بنویسد و شما آن را بازی کنید؟


فکر می کنم چنین نقشی را پیمان قاسم خانی در فیلم نامه رام کردن زن سرکش برایم نوشته است و نقشی که به لحاظ سنی و شخصیتی به من نزدیک است و امسال هم بعد از بازی مشترک در فیلم عاشقانه در میانسالی یک تجربه بازی در یک درام عاشقانه را با یکدیگر تجربه خواهیم کرد.

 

آیا بیست سال بعد هم در فیلم دیگری با یکدیگر همبازی می شوید؟


نمی دانم ، امیدوارم زنده باشیم و این تجربه بیست  سال بعد هم تکرار شود.


در تئاتر هم دوران موفقی را سپری کردید.


 بله، نمایش دورهمی زنان شکسپیر را با حضور مهناز افشار، کمند امیر سلیمانی و ...و در تماشاخانه ایران شهر روی صحنه بردم که با استقبال خوب مردم روبه رو شد و در نمایش آرسنیک وتور کهنه به کارگردانی حسین پارسایی در کنارپژمان جمشیدی و سایرین بازی کردم و درسال 92 در کارهای موفقی مثل عامدانه ،عاشقانه وقاتلانه ودر نمایش سیامک صفری بازی داشتم و درابتدای سال 93 هم دوباره در گروه تئاتری‌مان نمایش با من بستنی می خورم را که متنش را خودم نوشته‌ام  روی صحنه بردیم. این نمایش از اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت ماه در فرهنگ سرای نیاوران وسالن گوشه روی صحنه رفت ومتن نمایش را براساس یکی ازداستان های کتابم" با من بستنی می خوری" نوشته شده است و کتاب که توسط نشرنگاه به چاپ رسیده وپرفروش‌ترین مجموعه داستان پاییز وزمستان 92 بوده است.

ارسال برای یک دوست
۱ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.