افزایش تعداد بارداری، احتمال سرطان سینه را در زنان کمتر می‌کند

سلامانه : یک متخصص کلینیکال انکولوژى گفت: با افزایش تعداد بارداری احتمال سرطان سینه کمتر می‌شود.

 به گزارش فارس، سمیرا ازقندی، متخصص کلینیکال انکولوژى و دبیر اجرایی نهمین کنگره سالانه کلینیکال آنکولوژی با بیان اینکه سرطان سینه، شایع ترین سرطان در بین زنان در ایران است، اظهار داشت: استرس یکی از عوامل مهم ایجاد سرطان است.

وی افزود: از آنجایی که امروزه اکثر زنان شاغل هستند و از طرفی امور خانه و فرزندان را رسیدگی می‌کنند، بیشتر دچار استرس می‌شوند، این مسئله ابتلای زنان به بیماری‌ها را افزایش می دهد؛ تغییر سبک زندگی، فعالیت فیزیکى کم و آلودگیهاى محیطی نیز در بروز سرطان نقش دارد.

ازقندی با بیان اینکه سن ابتلا به سرطان پستان در کشور به زیر 35 سال رسیده است، تصریح کرد: توصیه می‌شود خانم ها از 20 سال به بالا، به طور مرتب ماهیانه پستانهای خود را معاینه کنند چرا که اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان راحت تر است.

این سرطان شناس در خصوص رابطه زایمان و شیردهی در کاهش ابتلا زنان به سرطان سینه، گفت: ثابت شده با افزایش تعداد بارداری احتمال سرطان سینه کمتر می‌شود، این امر به این دلیل است که تخمدان‌ها هورمون هایی ترشح می‌کنند که باعث سرطان سینه می‌شود و هر بارداری استراحتی به تخمدان ها می‌دهد و در زمان استراحت هورمون ترشح نمی‌کنند.

ازقندی افزود: شیردهی نیز در کاهش ابتلا به سرطان سینه تأثیرگذار است.

وی به نقش تغذیه در کاهش ابتلا به سرطان گفت: فست فودها، کنسروها و مواد افزودنی و نگهدارنده و مشروبات الکی نیز ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

دبیر اجرایی نهمین کنگره سالانه کلینیکال انکولوژی خاطرنشان کرد: خانم ها وجود زخم و خشکی پوست در نوک و اطراف پستان را جدی بگیرند و به محض دیدن اولین  علایم غیر طبیعی و غیرقرینگی در پستان ها حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنند.

 نهمین کنگره سالانه کلینیکال آنکولوژی 16 تا 18 مهر در کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.