شماره‌های امدادی کشور یکی می‌شوند/هر۱۰ ثانیه یک ماموریت در اورژانس ۱۱۵

سلامانه :کارشناس مسئول حوزه معاونت فنی اورژانس کشور از اقدامات انجام شده جهت یکی شدن شماره تلفن دستگاه‌های امدادی کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا ، آنیتا رضایی در نشستی خبری از طرح تشکیل دیسپچ مشترک دستگاه‌های امدادی در کشور (SOS) خبر داد و گفت: در ایران شماره‌های امدادی سه رقمی بسیار متعددی وجود دارد. این درحالیست که در کشورهای پیشرفته تنها یک شماره تماس امدادی فعال است.

وی افزود: بر این اساس این تفکر از سال‌ها پیش شکل گرفت که شماره‌های تماس جهت امدادرسانی به مردم، یکی شود. این طرح توسط مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور به کمیسیون ایمنی راه‌های کشور ارائه و تصویب شد.

به گفته وی کمیسیون راه‌ها نیز اجرای پایلوت این طرح را در استان قم به تصویب رسانده است. بر این اساس در فاز اول تمام دستگاه‌های امدادی قم (به غیر از شماره 110 پلیس) در یک ساختمان متمرکز می‌شوند و در ابتدای کار با همان شماره‌های خود پاسخگوی تماس گیرندگان خواهند بود. اما در فاز بعدی تمام شماره‌ها به جز شماره 110 پلیس در شماره 115 اورژانس ادغام می‌شود.

وی گفت: به این ترتیب شماره 110 پلیس باقی می‌ماند و شماره 115 تنها شماره امداد رسانی خواهد بود.

در ادامه این نشست خبری، مجتبی خالدی، سرپرست مرکز هدایت عملیات و بحران وزارت بهداشت نیز گفت: در 57 دانشگاه علوم پزشکی کشور یک مرکز EOC راه‌اندازی شده است که به صورت 24 ساعته در حال مانیتورینگ شاخص‌هاست و در صورت لزوم ارگان‌ها و واحدهای مختلف را فراخوانی می‌کند.

به گفته وی در صورتی که مصدومان یک حادثه بیشتر از پنج مورد و فوتی‌های آن بالاتر از سه مورد باشد آن حادثه، حادثه ویژه تلقی می‌شود.

خالدی در ادامه افزود: در شش ماه اول امسال 4603 حادثه ویژه در حوزه سلامت رخ داده است که اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی به آن ورود کرده‌اند. اورژانس 115 هر 10 ثانیه یک ماموریت دارد و هر ساعت یک حادثه ویژه در حوزه سلامت رخ می‌دهد.

وی گفت: حوادث ویژه نسبت به زمان مشابه سال گذشته 15.9 درصد افزایش پاسخدهی داشته است که این موضوع بی‌تردید به افزایش پوشش اورژانس 115 و پراکندگی پایگاه‌های اوژانس در شهرها و جاده‌ها مربوط می‌شود. همچنین در حوادث ویژه مذکور 19 هزار و 267 نفر به بیمارستان‌ها منتقل شدند. 2736 مورد از این حوادث ویژه مربوط به حوادث ترافیکی بوده که منجر به اعزام آمبولانس به منطقه شده است.

خالدی ادامه داد: با توجه به اجرای طرح تحول نظام سلامت و اجباری شدن حضور متخصصان مقیم در مراکز درمانی، خدمات موثرتری به بیماران ارائه شده است.

به گفته وی حدود 217 مورد حوادث ویژه شش ماهه اول امسال مربوط به اتوبوس و مینی بوس بوده که در مجموع 4.5 درصد کل حوادث را شامل می‌شود. در این زمینه 2417 مصدوم به مراکز درمانی اعزام شده‌اند که به طور میانگین 11 مصدوم در هر حادثه بوده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.