غنی سازی آرد و لبنیات با ویتامین D جدی گرفته شود

سلامانه : ویتامین D یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن و از ویتامین‌های محلول در چربی است که به رشد و استحکام استخوان ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند.این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند و همچنین از طریق ترجمه ژنهای هسته سلول به رشد سلول کمک می‌کند.این ویتامین در بسیاری از خوراکی‌ها از جمله ماهی ها و تخم مرغ و همچنین نور خورشید یافت می شود.

به گزارش روزنامه تفاهم دکتر نسرین امیدوار، دانشیار گروه تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مهمترین اقدام برای رفع کمبود ویتامین D را غنی سازی آرد و لبنیات دانست و گفت: این بخش برنامه ریزی جدی و اجباری مسوولان حوزه سلامت را می طلبد.

وی با بیان اینکه شیوع کمبود ویتامین D در کشور بسیار بالا است، افزود: غنی سازی مواد غذایی از روش های بسیار مطلوب برای جبران کمبود مواد مغذی است.دکتر امیدوار با بیان اینکه کمبود ویتامین D می تواند عوارض جدی بر سلامتی افراد جامعه داشته باشد، اضافه کرد: در بسیاری از کشور های جهان غنی سازی مواد غذایی مانند آرد و لبنیات اجباری است.

دانشیار گروه تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مهمترین علل کمبود ویتامین D در کشور را آلودگی هوا، در معرض آفتاب نبودن و استفاده از کرم های ضد آفتاب عنوان و اضافه کرد:نور خورشید حاوی ویتامین D بوده و به هر دلیلی فردی ازنور آفتاب محروم شود، دچار کمبود این ویتامین می شود.

وی با اشاره به اینکه در برخی از گروه های سنی کمبود ویتامین D به صورت مکمل خوراکی جبران می شود ، یادآور شد:این ویتامین به رشد و نمو استخوان ها کمک کرده و به ویتامین هورمون شناخته شده است و مانند هورمون باعث فعالیت کبد و کلیه ها می شود. گفتنی است؛ شیر، حبوبات، ماهی و روغن ماهی، تخم مرغ، آب پرتقال، انواع پنیر و ماهی از منابع عمده این ویتامین هستند.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.