۳۳ محصول از ۲۴ شرکت لبنی متخلف به قوه قضاییه معرفی شدند

سلامانه : رئیس سازمان غذا و دارو در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار فارس به تشریح داستان روغن پالم در ایران پرداخت و از معرفی ۳۳ محصول لبنی شامل ماست پرچرب و چند پنیر که در ۲۴ شرکت لبنی متخلف تولید می‌شدند به قوه قضاییه خبر داد.

 رسول دیناروند در گفت و گوی تفصیلی با فارس به علت ورود و مصرف روغن پالم در کشور و مزایا و معایب آن پرداخت و گفت: هم اکنون 50 درصد کل روغنهای مصرفی مردم روغن پالم است که تا پایان امسال به 30 درصد کاهش پیدا می کند.

وی گفت: سال گذشته 700 هزار تن روغن پالم به کشور وارد شد که امسال به 400 هزار تن کاهش پیدا می کند.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: تخلف شرکتهای لبنی در مصرف روغن پالم محرز است و اتفاق افتاده است. وزارت بهداشت هم طبق وظیفه خود به این تخلفات رسیدگی کرده است، متخلفان شناسایی شده و به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند.

دیناروند گفت: در مجموع 33 محصول لبنی از 24 شرکت تولید کننده که برخی از آنها برندهای معروف و برخی هم برندهای محلی هستند به عنوان متخلف به قوه قضاییه معرفی شده‌اند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: در بین این محصولات شیر وجود ندارد و چند ماست پر چرب، پنیر خامه‌ای و پنیرهای پروسس که قبلاً مجوز استفاده از روغن پالم را نداشته‌اند، در بین آنها هستند.

وی ادامه داد: محصولات لبنی که قبلاً مجوز استفاده از روغن پالم داشته اند، حتماً روی آنها درج شده که حاوی روغن گیاهی هستند و منظور از روغن گیاهی در محصول لبنی، روغن پالم است چون سایر روغنهای گیاهی مایع و روان هستند و مانند روغن پالم قوام ندارند.

دیناروند گفت: از اول مهر مجوز استفاده از روغن پالم در تمام محصولات لبنی که از گذشته مجوز داشته‌اند باطل می‌شود و هیچ محصول لبنی نباید با روغن پالم تولید شود.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: البته بستنی و روکش شکلات جزو محصولات لبنی محسوب نمی‌شوند و می‌توانند با روغن پالم تولید شوند.

وی گفت: این حرکت وزارت بهداشت به این معنی نیست که اتفاق خیلی مهمی افتاده است و مردم از خطر بزرگی نجات می‌یابند بلکه به این معنی است که شفاف سازی شود و در محصولات غذایی غش و تقلب صورت نگیرد.

مشروح این مصاحبه تفصیلی طی روزهای آ‌ینده در خبرگزاری فارس منتشر می شود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.