سزارین پرمخاطره ترین نوع زایمان/مشکلات تنفسی در کمین نوزادان سزارینی

سلامانه : با توجه به مخاطرات زایمان سزارین نسبت به طبیعی، مادر دیگر در زایمان چهارم خود نمی‌تواند از این روش استفاده کند و این خود نوعی اقدام برای کاهش جمعیت است.

سید علیرضا مرندی متخصص نوزادان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: در بین انواع روش‌های زایمان، ‌زایمان طبیعی کمترین مخاطره را دارد اما متاسفانه میل و رغبت خانم‌های ایرانی به سمت زایمان سزارین است.

وی افزود: در بعضی کشورهای دنیا، زایمان سزارین با پنج درصد انجام می‌شود، در بعضی دیگر از کشورها با 10 15 درصد انجام می‌شود اما متاسفانه در کشور ما وضعیت سزارین بدترین وضعیت را دارد متاسفانه در ایران سزارین را راهی به ظاهر طبیعی برای زایمان می‌دانند.

مرندی اذعان داشت: زایمان سزارین حتی در اولین زایمان هم یک زایمان پر مخاطره محسوب می‌شود و مرگ و میر نوزدان را بالا می‌برد در زایمان دوم هم که برای مادر پر مخاطره است در زایمان سوم هم به مراتب بیشتر است و در زایمان چهارم دیگر نمی‌توان از سزارین استفاده کرد.

مرندی اظهار داشت: در واقع با ترویج سزارین به نوعی تنظیم خانواده صورت می‌گیرد و جامعه در مسیر کاهش جمعی پیش می‌رود بنابراین هر چه سریعتر باید سزارین به حداقل علمی خود برسد عوامل متعددی در افزایش آمار سزارین تاثیرگذار است و نقش دارد اول اینکه متخصص زنان به خاطر راحتی خودش سزارین را ترجیح می‌دهد همچنین می‌تواند زمانش را تعیین کند که باید به همین نکته توجه کرد چرا که مضرات بسیاری دارد.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی افزود: در زایمان طبیعی جنین به رشد کامل خود می‌رسد ولی در سزارین، هفته‌ها تولد را پیش می‌اندازند که همین خطر مرگ نوزاد را بیشتر می‌کند کودک دچار مشکلات تنفسی می‌شود و از بین می‌رود و مشکل دیگر این است که نوزاد نمی‌تواند با مادر از بیمارستان مرخص شود و باید در بیمارستان بماند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.