این کودکان نباید ویتامین بخورند

سلامانه : مصرف بی‌رویه ویتامین و املاح برای کودک ضرر دارد چرا که اضافی این مواد در بدن کودک تجمع پیدا کرده و انواع مسمومیت‌های دارویی را ایجاد می‌کند.

محمد رضا بلور‌ساز متخصص اطفال و رئیس انجمن عفونی اطفال در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: چند فاکتور برای تشخیص میزان رشد مطلوب قد و وزن در کودکان وجود دارد که با معاینه پزشک و میزان رشد و نمو کودک و همچنین ارزیابی جدول رشد طبیعی کودک، معین می‌شود.

بلورساز گفت: به عنوان مثال، زیادی ویتامین a در بدن کودک علائمی شبیه تومور مغزی در کودک یعنی تهوع و استفراغ مداوم را موجب می‌شود. همچنین مصرف زیاد ویتامین d باعث ساخته شدن زیاد کلسیم در بدن و رسوب در  کلیه‌ها و بروز سنگ کلیه می‌شود.

این متخصص اطفال تاکید کرد: کودک 3 تا 4ساله‌ای که تغذیه مناسب و وزن ایده‌آل حدود 15 تا 16 کیلو‌گرم دارد و توسط پزشک اطفال ویزیت‌های مداوم می‌شود نیازی به دریافت مکمل ندارد و اصرار برای دریافت غیر ضروری مکمل، منجر به اضافه وزن و عوارضی که ذکر شد در کودک می‌گردد.

بلورساز ضمن اینکه تجویز ویتامین و مکمل را با دو هدف پیشگیری کننده و درمان دانست، گفت: اگر کودکی خوب غذا می خورد ولی از سبزیجات و میوه‌ها استفاده نمی‌کند بنا به تشخیص پزشک می تواند به منظور پیشگیری از ویتامین مکمل مصرف کند ولی در مورد کودکانی که رنگ پریدگی، بی‌حالی، ضعف، بی‌اشتهایی و ... دارند و قد و وزنشان زیر استاندارد است، تجویز مکمل و آهن توسط پزشک، جنبه درمانی دارد و ضروری است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • مامان پریچه پنجشنبه, 6 آذر 1393 - ساعت : 00:15:26
    ممنون از اطلاع رسانی خوبتون اما خواهش میکنم مقدار مصرف هر کدام از مواد مغذی برای کودکان در سنین مختلف را برامون توضیح بدید با تشکر