گفتگوی سلامانه با دکتر کتایون خوشابی، روانپزشک کودکان

خطر تماشای تلویزیون برای کودکان زیر سه سال

خطر تماشای تلویزیون برای کودکان زیر سه سال

سلامانه: دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، هشدار داد: «تلویزیون بر رشد اجتماعی و احساسی کودکان اثر منفی می‌گذارد در حالی که بازی و بودن در کنار اعضای خانواده بیش از تماشای برنامه‌های آموزنده تلویزیونی برای کودکان مفید است.»

دکتر کتایون خوشابی در گفت‌وگویی با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» با تاکید بر این موضوع که تماشای تلویزیون برای کودکان زیر 3 سال مخصوصا شیر خواران 8 تا 16 ماهه بسیار مضر و مخرب است، ادامه داد: «قبل از 3 سالگی هوش کودکان بیشتر حسی- حرکتی است تا مفهومی - تصویری. یعنی کودکان به واسطه مهارت‌هایحرکتی و تعامل با اشیاء اطرافشان پیشرفت می‌کنند و نشستن پای تلویزیون و دیدن برنامه‌های به ظاهر آموزنده تنها باعث دوری کودک از فعالیت‌های حرکتی، اکتشافی و بین‌فردی می‌شود.»

این فوق‌تخصص روا‌‌نپزشکی کودکان و نوجوانان در ادامه گفت: «تلویزیون کودکان را به تماشاگری مجهول مبدل می‌کند در حالی که کودک زمانی می‌تواند با دنیای اطرافش تعامل بر قرار کند که حس کند بر آنها تاثیرگذار است. بازی با اسباب‌بازی‌ها این حس را در او زنده می‌کند اما تماشای تلویزیون اثر عکس دارد.»

وی با اظهار تاسف از اینکه اکثر والدین از تلویزیون برای آرام کردن فرزندشان استفاده می‌کنند، اظهار داشت: «این کار شاید باعث رضایت آنی شود اما مشکلات پایه‌ای ایجاد می‌کند که در نهایت نیاز به مداخلات روان‌پزشکی دارد.»

وی با ذکر مثالی توضیح داد فرض کنید مادری که می‌خواهد فرزندش را در اتاق خودش بخواباند با چه مشکلاتی روبروست. کودک بارها از تختش بلند می‌شود و نزد مادر می‌آید و بارها مادر او را به تختخواب خودش بازمی‌گرداند تا در نهایت کودک می‌تواند بر اضطراب جدایی فائق آمده و تنها در اتاق بخوابد. مادری که با گذاشتن تلویزیون در اتاق فرزندش او را در اتاق خودش خواب می‌کند شاید به ظاهر موفق شده باشد اما فرزندش چون یاد نگرفته بر اضطراب جدایی غلبه کند در نهایت به مشکل بر می‌خورد.

خوشابی در نهایت با اشاره به اینکه تلویزیون مخصوصا برای کودکان زیر 3 سال وسیله‌ای تاثیر منفی بر روان کودکان دارد و می‌تواند باعث سست شدن روابط مادر و فرزندی و حتی اعتیاد کودک به برنامه‌های تلویزیونی شود، هشدار داد: «والدین تماشای برنامه‌ها را به کمتر از یک ساعت در روز آن هم برای کودکان بالای 3 سال برسانند.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.