توصیه‌های معاون مرکز پزشکی حج و زیارات به سالمندان

سلامانه :معاون حج وعمره مرکز پزشکی حج و زیارت، با بیان این که هر سال در ایام حج تعدادی از سالمندان مرد و زن بر اثر سقوط ( افتادن )،لیز خوردگی دچار شکستگی استخوان شوند، توصیه کرد برای حفظ تعادل خود می توانند از چوب دستی، عصا یا راهبر استفاده کنند که البته کاربرد این وسایل در زمین های ناهموار و تاریک بسیار مهم است.

به گزارش ایسنا، دکتر عادل مقصودی با اشاره به مراجعات مکرر سالمندان بر اثر شکستگی، بیان داشت: تعداد زیادی از افراد ۶۵ ساله یا مسن تر هر ساله در ایام حج سقوط می کنند ( زمین می خورند ) و در نیمی از این موارد، سقوط مکرر است. برخی از این سقوط‌ها منجر به آسیب جدی از جمله شکستگی لگن، سایر شکستگی‌ها، خونریزی داخل مغزی و سایر آسیب های جدی به بافت نرم یا آسیب به سر می شود.

وی افزود:‌ علاوه بر عصا، استفاده از کفش های ایمن، استفاده از روشنایی در شب، گرفتن نرده پله ها در هنگام بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها، نیز جهت جلوگیری از لیزخوردگی و سقوط سالمندان پیشنهاد می شود. همچنین استفاده از سمعک و عینک با صلاحدید افراد متخصص از مواردی است که به سالمندان کمک می کند تا از افتادن و شکستگی استخوان در امان باشند.

همچنین وی توصیه نمود : سالمندان بعد از غذا خوردن، دراز کشیدن یا استراحت کردن بلافاصله از جای خود بلند نشوند، چرا که در تمام این حالات ممکن است کم فشاری خون باعث سرگیجه شود .با توجه به گرمی هوای عربستان ؛امکان دارد هوای خیلی گرم فرد را دچار سرگیجه کند، بنابراین توصیه می شود سالمندان در دمای مناسب به اعمال خود بپردازند و یا از هتل خارج شوند.

دکتر مقصودی به سالمندان توصیه کرد:‌در انتخاب کفش، کفش های کف لاستیکی و پاشنه کوتاه را انتخاب کنند و با دمپایی کف صاف یا در حالی که فقط جوراب به پا دارند از پلکان بالا نروند.

معاون حج وعمره مرکز پزشکی حج و زیارت از مدیران کاروان‌ها خواست: مراعات حال سالمندان را در هنگام سوار و پیاده شدن از اتوبوس و یا در هنگام انجام اعمال داشته باشند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.