۵۰ درصد مردم بی‌خوابی را تجربه می‌کنند

سلامانه : پرخوابی یا هایپر سومینا، حالتی است که فرد بیشتر از حد نرمال نیاز به خواب را برای انجام فعالیت‌های روزانه‌اش، احساس می‌کند.

غلامرضا حاجتی، متخصص اعصاب و روان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نیاز یک فرد عادی به خواب طی شبانه روز،‌ بطور متوسط 7 تا 9 ساعت است که عمده این خواب طی یک شب است. و معمولا چرت زدن‌های کوتاه طی روز، جزء این ساعات خواب محسوب نمی‌شود. 

دکتر حاجتی ادامه داد: شاخص داشتن یک خواب خوب و کافی این است که فرد صبح روز بعد با سرحالی بیدار شود و عملکرد نرمال داشته و مغز وی فعال و آماده پذیرش مسائل جدید و برای یادگیری باشد. 

وی ادامه داد: 5 درصد انسانها پرخواب هستند و نیاز به بیش از 10 ساعت خواب طی شبانه‌روز، دارند. بی‌خوابی ممکن است سرشتی باشد یعنی فیزیولوژی بدن به گونه‌ای است که با خواب بیش از حد نرمال، می‌تواند فعالیت‌ و عملکرد مطلوب داشته باشد خواب این گروه از افراد نه تنها موجب اختلال در تمرکز و خلاقیت نمی‌شود، بلکه کم‌خوابی آنها را کم کار آمد و کم تمرکز می‌کند. 

این متخصص اعصاب و روان تاکید کرد: طیفی از سندروم‌ها وجود دارد که علائمی چون پرخوابی را به همراه دارند که در این حالت علت اصلی باید درمان شود تا ریتم و ساعات خواب در فرد به حالت نرمال نزدیک شود. 

اختلالات متابولیک چون کم کاری تیروئید، بعضی از انواع افسردگی و سندرم پرخوابی- پرخوری از جمله بیماریهایی هستند که پرخوابی با منشا بیماری را در فرد ایجاد می‌کنند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.