دریافت شناسنامه جدید با حذف نام همسر اول در صورت ازدواج دوم

سلامانه : مدیرکل امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: اگر زن و مردی که از یکدیگر جدا شده اند و یا یکی از همسران فوت کرده، در صورت ازدواج دوم، نام همسر اول از شناسنامه حذف و شناسنامه جدید صادر می شود.

 «محسن اسماعیلی» در گفت وگو با ایرنا افزود: این مساله مربوط به قانون ثبت احوال سال 55 است، اما تاکنون اطلاع رسانی کافی و لازم در این زمینه نشده و سازمان ثبت احوال با توجه به ضرورت این مساله، اقدام به اعلام آن کرده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم از قوانین سازمان ثبت احوال مطلع نیستند، گفت: یکی از اقدامات مهم ما در سال جاری، شفاف سازی و اطلاع رسانی در مورد این قوانین است تا مردم از مسایلی که جزو حقوق شهروندی است، مطلع شوند.

اسماعیلی ادامه داد: همچنین مردم می توانند بدون تشکیل پرونده در مراجع قضایی، برای تغییر نام خود به اسم های مذهبی با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و ادارات ثبت احوال شهرهای مربوطه اقدام کنند.

وی درباره تغییر نام خانوادگی برای باز دوم نیز گفت: افرادی که قبل از 18 سالگی به تبعیت پدر، نام خانوادگی خود را تغییر داده اند، می توانند بعد از 18 سالگی نام خانوادگی خود را به نام اولیه تغییر دهند. 

اسماعیلی تصریح کرد: تمام امور مربوط به نام، تغییر نام، انتخاب نام، تغییرات نام خانوادگی و حذف نام همسر اول از شناسنامه در صورت ازدواج دوم به استانها منتقل شده و نیازی نیست فرد برای این تغییرات به شهر یا استانی که در آن متولد شده، مراجعه کند و در هر نقطه ای از کشور که سکونت داشته باشد، می تواند این کارها را انجام دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.