گزارش متفاوت «اسوشیتدپرس» از بیماران «نجات یافته» ابولا/ ابولا چگونه منتقل می‌شود؟

گزارش متفاوت «اسوشیتدپرس» از بیماران «نجات یافته» ابولا/ ابولا چگونه منتقل می‌شود؟

سلامانه : بیماری ابولا تاکنون قربانیان زیادی گرفته، اما عده زیادی هم هستند که از چنگال این بیماری نجات پیدا کرده اند، افرادی که با دردسر تازه ای روبرو شده اند.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از «اسوشیتدپرس»، این مشکلی است که برای خانم «کادیاتو فانتا» پیش آمده. استادان دانشکده پزشکی نمی خواهند او سر کلاس ها حاضر شود. نامزدش او را رها کرده و این دختر 26 ساله مجبور است زندگی اش را تنها بگذراند. حتی اعضای خانوده اش هم با وجود اینکه ماه ها است بهبود یافته، می ترسند به او دست بزنند.

خیلی وقت پیش، او خون بالا می آورد و تب از پا انداخته بودش، اما حالا کاملا بهبود یافته: «ابولا زندگی من را نابود کرده، حتی با وجود اینکه خوب شده ام. به خاطر ترس از مریض شدن، هیچکس نمی خواهد حتی یک دقیقه هم با من باشد.»


ویروس ابولا تنها از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن فرد بیمار مثل خون، بزاق، ادرار، عرق یا رابطه جنسی منتقل می شود. درگذشته حدود 90 درصد از کسانی که به این بیماری مبتلا می شدند، جان خود را از دست می دادند اما اکنون کارشناسان می گویند حدود نصف بیماران نجات می یابند. 


سلیمان کموکای 20 ساله که بعد از 25 روز بستری شدن، از بیمارستان مرخص شده، می گوید:«وقتی مریض شدم، می ترسیدم به بیمارستان بروم. ماجرا را از خانواده ام و پزشکان پنهان کردم. بعد از 4 روز آن قدر بیمار شده بودم که دیگر نمی توانستم از کسی پنهان کنم. یک آمبولانس ابولا آمد و من را به بیمارستان برد.» اما الان، عده ای از هم محلی ها و آشنایانش دوست ندارند با او هیچ تماس فیزیکی داشته باشند. کسانی که از بیمارستان مرخص می شوند، دیگر ناقل بیماری نیستند، فقط ممکن است مردها تا 7 هفته پس از بهبود، از طریق رابطه جنسی این بیماری را منتقل کنند. البته کموکای در مقایسه با خیلی دیگر از افراد، از حمایت بیش تری در خانواده برخوردار است. برادر و خواهرش هم از ابولا جان به در برده اند اما این بیماری جان مادرش را گرفته.


«فانتا» که در گینه دانشجوی پزشکی است، وقتی در یک کلینیک مشغول رسیدگی به یک بیمار بود -که پزشکان ابتدا فکر می کردند مالاریا گرفته- به ابولا مبتلا شد. اما مشکل جدید این خانم دکتر از وقتی شروع شد که از دست بیماری نجات یافت. نامزدش که هر روز او را می دید، وقتی فهمید فانتا ابولا گرفته، یکدفعه غیبش زد. حالا که ماه ها گذشته، باز هم به تلفنش جواب نمی دهد. استادان دانشگاه هم علاقه ای ندارند او سر کلاس شان حاضر شود:«هنوز امتحان نداده ام، در حالی که هم کلاسی هایم یک کلاس بالاتر رفته اند. پرفسورها می گویند از من تلفنی امتحان می گیرند.» او اکنون با پولی که پدر و مادرش از روستا برایش فرستاده اند، روزگار می گذراند و در آرزوی ادامه تحصیل است.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.