نور خورشید برای مقابله با عفونت‌های پوستی مفید است

نور خورشید برای مقابله با عفونت‌های پوستی مفید است

در یك مطالعه جدید معلوم شد نور خورشید خطر ابتلا به آلرژی‌های پوستی را كاهش می‌دهد و از بدن در برابر عفونت‌های باكتریایی حفاظت می‌كند.

به گزارش  ایسنا، این یافته به مردم یادآور می‌شود كه روزانه باید دوز مشخص و البته متعادلی از نور خورشید را دریافت كنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

به نوشته روزنامه دیلی اكسپرس، پروفسور جان هوآوك، متخصص انگلیسی كه روی مزایای بهره‌مندی از نور خورشید مطالعه كرده است، متذكر شد: بدون شك منظور از این توصیه تماس با نور خورشید برای مدت بسیار كوتاه در طول روز است چون حمام آفتاب یا روش‌های غیربهداشتی برونزه كردن خطرناك هستند و تماس طولانی مدت با نور خورشید موجب پیری پوست و یا افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود.

وی افزود: به علاوه تماس طولانی مدت با نور خورشید می‌تواند تاثیر معكوس روی مكانیسم‌های حفاظتی بدن داشته باشد.

پروفسور هوآوك در ادامه خاطرنشان كرد: هنوز نرخ ابتلا به سرطان پوست در شمال اروپا به دلیل استفاده از تخت‌های برونزه ‌كننده و نیز تماس زیاد با آفتاب، رو به افزایش است.

بخشی از مطالعات اولیه نشان دادند: برخی از مردم انگلیس با كمبود ویتامین D مواجه شده‌اند. این ویتامین در اثر برخورد نور خورشید با پوست بدن، تولید می‌شود و تولید آن به مقدار كافی در بدن برای استحكام و سلامت استخوان‌ها و عضلات ضروری است.

به گفته متخصصان؛ فقط 5 تا 30 دقیقه تماس با نور خورشید در هر روز كافی است تا ویتامین D مورد نیاز بدن به مقدار كافی تولید شود اما بیشتر از این میزان تماس روزانه با آفتاب خطر بروز سرطان‌های پوستی را افزایش می‌دهد.

پروفسور هوآوك تاكید كرد: تماس كوتاه مدت روزانه با نور خورشید از بدن ما در برابر مشكلات پوستی مانند واكنش‌های آلرژیك، پسوریازیس یا حساسیت پوستی به لوازم آرایشی، فلزات، عطرها و حتی گل‌ها جلوگیری می‌كند. همچنین برخی دیگر از شواهد پزشكی نشان داده‌اند كه نور خورشید سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌كند و مقاومت بدن را در برابر عفونت‌های باكتریایی افزایش می‌دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.