چاقی، شمارش معکوس تا ایست قلب

سلامانه : این روزها همزمان با پیشرفت بشر در تهیه غذا، گسترش شهرنشینی و آمدن فناوری در زندگی روزانه مردم، کم تحرکی و بروز چاقی مهمترین عامل برای بیشترین بیماریها بویژه انسداد عروق و ایست قلبی است.

 به گزارش ایرنا، چاقی یکی از مهمترین عوامل تهدیدکننده سلامت بشر است که منجر به ابتلا فرد به انواع سرطانهای دستگاه گوارشی، دیابت، فشار خون و چربی خون و ... می شود.

امروزه از یک سو، سوء تغذیه معضلات بسیاری را برای بشر به همراه آورده و از سوی دیگر مصرف بیش از پیش مواد غذایی بویژه مواد چربی زا که موجب رسوب چربی در دیواره رگها از جمله رگ های قلب می شود، سلامت بشر را به خطر انداخته است.

در تازه ترین گزارش سازمان بهداشت جهانی، 170 میلیون کودک در کشورهای فقیر دچار کمبود وزن هستند که سالانه بیش از سه میلیون از آنان در اثر سوء تغذیه جان می دهند؛ از سوی دیگر بیش از یک میلیارد بزرگسال در جهان اضافه وزن دارند که حداقل 300 میلیون نفر هم دچار چاقی مفرط هستند.

براساس این گزارش، همچنین سالانه حدود نیم میلیون نفر در آمریکای شمالی و اروپای غربی بر اثر بیماریهای مرتبط با چاقی بویژه ایست قلبی فوت می کنند.

در حالیکه مرگ ومیرهای ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی با سهم 38 درصدی از کل آن، مهم ترین عامل مرگ در کشورمان شناخته شده است.

افزایش عوامل خطر ایجاد بیماریهای قلبی به کرات از سوی پزشکان و کارشناسان به عنوان هشدار جدی مطرح شده است.

پزشکان مهم ترین عوامل خطر ایجاد بیماریهای قلبی و عروقی را شامل تغذیه ناسالم، استعمال دخانیات اعم از سیگار و قلیان، استرس، فشار خون بالا، اضافه وزن و کم تحرکی می دانند.

در این میان چاقی و اضافه وزن که یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد بیماریهای قلبی و عروقی می باشد، در بین مردم کشورمان بویژه کودکان رو به گسترش است و به گفته کارشناسان ایرانی ها به سوی چاق شدن به سرعت پیش می روند.

کارشناسان معتقدند، اضافه وزن و چاقی دو عامل مهم تهدید کننده سلامت و تغییرات متابولیکی در بدن از جمله فشارخون، چربی خون و مقاومت فزاینده نسبت به انسولین می باشد و موجب افزایش بروز بیماری های قلبی، سکته، دیابت و سرطان های مختلف می شود.

 

*24 میلیون نفر چاق در ایران

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران که شهریور ماه امسال در همایش بین المللی تغذیه بالینی رضوی در مشهد حضور یافته بود، معتقد است: 24 میلیون نفر از افراد ایران مبتلا به چاقی و اضافه وزن هستند؛ یعنی از هر سه نفر، یک نفر چاق است.

'فریدون عزیزی' افزود: به نظر می رسد با توجه به شرایط زندگی شهرنشینی و افزایش میزان بی تحرکی، مقوله چاقی را باید جدی بگیریم و برای درمان آن نزد متخصص برویم و درمان را به صورت اصولی انجام دهیم.

وی بیان کرد: شهرهایی همچون تهران، هرمزگان، سواحل دریای خزر و آذربایجان خطر ابتلا به چاقی را بیشتر احساس می کنند و به عنوان مثال میزان BMI(شاخص میزان چاقی) در تهران افزایش چشمگیری داشته است و این می تواند علامت هشدار دهنده ای برای ما محسوب شود.

وی با اشاره به بیان فاکتورها و عوامل چاقی گفت: رژیم های غذایی پر چرب و پر انرژی، رفتارهای غیر فعالانه، کم خوابی، کاهش فعالیت های فیزیکی، شهر نشینی، عوامل اجتماعی و فرهنگی، برنامه ها و عادات غذایی نامناسب از جمله عواملی است که موجب چاقی افراد می شود.

وی گفت: سکته قلبی، صرع و مشکلات گوارشی از جمله خطرات چاقی است لذا پیشگیری از چاقی باید از زمان جنینی و اوایل زندگی انجام شود و هر چقدر سن بالاتر رود تغییرات سخت تر و مشکلات و عوارض آن نیز بیشتر خواهد شد.

عزیزی با بیان اینکه شیوع چاقی بین سنین پنج تا 15 سال اتفاق می افتد، تاکید کرد: برای درمان چاقی باید از سنین کودکی و خردسالی آغاز به کار کرد و هر چقدر سن بالاتر رود تغییرات سخت تر و مشکلات و عوارض آن نیز بیشتر خواهد شد.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی در ایران با بیان این که میزان چاقی افراد ارتباط مستقیمی با درآمد افراد جامعه و رژیم های غذایی آنها دارد، گفت: اکثر کشورهایی که تغذیه بهتری دارند خطر ابتلا به چاقی در افراد آن جامعه نیز بیشتر است.

 

*بروز بیماریهای قلبی در ایران رو به گسترش است

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در 10 سال اخیر ابتلا به بیماریهای قلبی ناشی از چاقی در ایران شیوع زیادی داشته است.

'عبدالرضا نوروزی' شیوع چاقی و اضافه وزن در بین بزرگسالان کشورمان را 45 درصد ذکر کرد و افزود: از سوی دیگر 30 درصد کودکان ایرانی اضافه وزن دارند و این زنگ خطری برای سلامت جامعه محسوب می شود. 

وی گفت: با توجه به روند روز افزون چاقی کم تحرکی، استفاده از غذاهای آماده یا همان فست فودها، در 15 سال آینده جمعیتی بیمار را خواهیم داشت.

وی افزود: کودکان چاق، یعنی بزرگسالان چاق و این به معنای انفجار افراد چاق در چند سال آینده است.

وی با اشاره به نقش چاقی، اضافه وزن و کم تحرکی در ایجاد بیماریهای قلبی گفت: امروزه حفظ وزن طبیعی از طریق فعالیت بدنی و تغذیه سالم یکی از مهم ترین عوامل پیشگیری از بیماریهای قلبی شناخته شده است. 

نوروزی مصرف کم نمک، مصرف ماهی دو بار در هفته، پیاده روی روزانه به مدت 20 دقیقه و تغذیه سالم را از راهکارهای پیشگیری از بیماریهای قلبی عنوان کرد. 

وی با اشاره به معضلات پیشروی افراد چاق گفت: اگر چه با دیدن ظاهر افراد چاق تصور غنی بودن بدن آنها از مواد غذایی به ذهن خطور می کند؛ اما در واقع بسیاری از آنان با فقر ریز مغذیها روبرو هستند.

نوروزی تاکید کرد: شاید بدن افراد چاق از حیث میزان کربوهیدرات غنی باشد اما در خصوص بسیاری از ریز مغذیها در فقر است.

 

*کاهش مصرف چربی ها در رژیم غذایی بهترین روش برای کاهش وزن

 

این متخصص تغذیه در مشهد تنها روش پایدار و دائمی برای کاهش وزن را، تغییر چربی های مصرفی و کاهش میزان مصرف چربی ها در رژیم غذایی روزانه ذکر کرد.

نوروزی گفت: این روزها در اثر اطلاعات نادرستی که افراد سودجو و شبکه های ماهواره ای به مردم ارائه می کنند، آنان را به خرید محصولات شیمیایی با عنوان محصولات گیاهی ترغیب می کنند.

وی افزود: هم اکنون افراد برای درمان چاقی تلاش زیادی می کنند تا به وزن و تناسب اندام ایده آل برسند اما غافل از این که کوچکترین توجهی به سلامت خود ندارند.

این متخصص تغذیه، دارو را به تنهایی در کاهش وزن و درمان چاقی موثر ندانست و افزود: داروهای درمان چاقی باید توسط پزشک تجویز شود که متاسفانه بعضی افراد به صورت خودسرانه اقدام به مصرف داروهای به اصطلاح گیاهی می کنند و حتی نمی دانند کارشناسان تغذیه هم حق تجویز چنین داروهایی را ندارند. 

وی با رد ادعای گیاهی بودن این داروها بیان کرد: یکی از شایع ترین عوارض استفاده از این داروها 'تکرر ادرار' و 'دفع آب زیاد بدن' است و فرد مصرف کننده غافل از اینکه 3/2 وزن بدن را آب تشکیل می دهد، کاهش وزن موضعی خود را نتیجه استفاده از قرص های لاغری می داند زیرا با مصرف این داروها چربی های بدن کم نشده و فقط مقدار قابل توجهی آب و بافت عضلانی بدن از دست رفته است.

این متخصص تغذیه ادامه داد: در صورت مراجعه به پزشک متخصص برای درمان چاقی، فرد می تواند کاهش وزنی دائمی را تجربه کند و مهمتر از کاهش وزن، تثبیت آن پس از پایان رژیم درمانی نیز میسر شود.

وی همچنین نسبت به انجام عمل های جراحی به منظور برداشتن چربی بدن هشدار داد و این کار را تهدیدی جدی برای سلامت افراد خواند.

 

*38 درصد از مرگ و میرها در خراسان رضوی ناشی از بیماریهای قلبی است

 

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت خراسان رضوی با بیان اینکه 38 درصد مرگ ومیرها در استان ناشی از بیماریهای قلبی است، گفت: کاهش وزن و داشتن فعالیت بدنی منظم نقش مهمی در پیشگیری از بیماریها به ویژه بیماریهای قلبی و عروقی دارند.

'محمد جعفر صادقی' افزود: هم اکنون حدود 40 درصد از مردم خراسان رضوی چاق بوده و وزن اضافه دارند، همچنین بررسی ها نشان می دهد که 30 درصد مردم این استان کم تحرک هستند. 

وی فشار خون بالا، مصرف دخانیات، دیابت، کلسترول بالا و مصرف مواد مخدر را از دیگر عوامل مهم خطر ساز ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی عنوان کرد. 

صادقی با اشاره به نقش تغذیه به ویژه مصرف میوه و سبزی در پیشگیری از بروز بیماریهای قلبی و عروقی گفت: هم اکنون 91 درصد جمعیت استان خراسان رضوی به میزان کافی میوه و سبزی مصرف نمی کنند. 

به گفته وی، میانگین مصرف میوه و سبزی در کشور 88 درصد است. 

وی با اشاره به کاهش سن استعمال دخانیات به ویژه سیگار و قلیان اظهار کرد: بر اساس بررسی های انجام شده، هم اکنون 8.3 درصد جمعیت استان خراسان رضوی روزانه سیگار مصرف می کنند. 

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت خراسان رضوی ادامه داد: از سوی دیگر 4.4 درصد مردم این استان روزانه قلیان می کشند که این امر عامل مهم در ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی است. 

وی گسترش برنامه های آموزشی سلامت محور و مشارکت رسانه های گروهی در این زمینه را راهکاری مناسب در پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی عنوان کرد و افزود: در صورت رعایت اصول ابتدایی سلامتی می توان از بروز 80 درصد مرگ های زودرس ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی جلوگیری کرد. 

 

*پشت میزنشین ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی هستند

 

کارشناس بیماریهای قلب و عروق مرکز بهداشت خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: آقایان و بانوان پشت میزنشین در ادارات و شرکتها بیشتر در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی هستند که در این زمینه شمار آقایان پشت میزنشین نسبت به بانوان بیشتر است.

'مریم ابریشمی' افزود: در حال حاضر تحرک و فعالیت بدنی یکی از راهکارهای مهم مقابله با چاقی و اضافه وزن و در نتیجه پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی محسوب می شود.

وی بیان کرد: اگر درمحیط های کاری به کارکنان و کارمندان اجازه داده شود که به مدت 15 تا 20 دقیقه تحرک داشته باشند و از نشستن های طولانی پرهیز کنند، این امر نقش مهمی در کنترل بیماریهای قلبی و عروقی خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: با کمال تاسف هم اکنون بخش زیادی از کارکنان ادارات برای مدت های طولانی در مقابل کامپیوتر می نشینند و این امر نقش مهمی در اضافه وزن آنان بویژه چاقی های شکمی دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.