می‌توانیم سهم بالایی از بازار جهانی گیاهان دارویی را به خود اختصاص دهیم

سلامانه : معاون اول رییس جمهوری، اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه علم را محور اصلی سیاست‌های آینده دولت در حوزه اقتصاد عنوان کرد و گفت: می‌توانیم سهم بالایی از بازار جهانی گیاهان دارویی را به خود اختصاص دهیم.
 
به گزارش تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، امروز در افتتاحیه دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران که در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) تهران برگزار شد، ضمن بازدید از 15 غرفه ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان برتر این نمایشگاه برخی دستاوردهای این حوزه را  نیز رونمایی کرد.


وی سپس در جمع مسؤلان عرصه گیاهان دارویی با اشاره به اینکه ایران در عرصه گیاهان دارویی ظرفیت‌های منحصر به‌فردی دارد و زمینه رویش بسیاری از گیاهان را فراهم کرده است، گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر حرکت بسیار خوبی در بین چهره های دانشگاهی و مردم در استفاده و فرآوری فرآورده‌های دارویی شکل گرفته است.


معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در حوزه گیاهان دارویی محصولات ارزشمند و فناوری‌های بسیار خوبی ایجاد شده است، افزود: مهم این است که این فناوری‌ها و ظرفیت‌های گیاهان دارویی به فرآورده تبدیل شوند و به جای صادرات محصولات خام، از طریق صادرات فرآورده‌های گیاهان دارویی صادر شوند و از این طریق ارزش افزوده ایجاد کنیم.


جهانگیری با اشاره به اینکه بازار جهانی گیاهان دارویی بازار بسیار بزرگی است، گفت: آمار رسمی ظرفیت این بازار را تا صد میلیارد ارزیابی کرده و با توجه به ویژگی‌های منحصر به‌فردی که ایران دارد، می‌توانیم سهم بالایی از این بازار را به خود اختصاص دهیم.


وی با اشاره به این‌ که حرکت تولید فرآورده‌های دارویی و صادرات آنها حرکتی است که به تازگی آغاز شده و روبه رشد است، اظهار داشت: در تولید و عرضه فرآورده‌های گیاهان دارویی ابتدای راه هستیم در حال حاضر شرکت‌های دانش بنیان دارویی، برخی از محصولاتی که تولید کرده‌اند را به کشورهای آسیایی و منطقه و برخی به اروپایی و آمریکایی صادر می‌کنند.


معاون اول رییس جمهور، اقتصاد دانش‌بنیان را محور اصلی سیاست‌های آینده دولت در حوزه اقتصاد دانست و افزود: یکی از محورهای سیاست‌های آینده دولت تدبیر و امید بر مبنای توسعه علم است که سیاستی جدی محسوب می‌شود. همچنین توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان که ‌جهت‌گیری اصلی دولت در کنار شکوفایی استعدادهای طبیعی کشور در دستور کار خواهد بود. همه استعدادها و ظرفیت‌ها در این زمینه‌ها وجود دارد و امیدواریم در آینده شاهد تحولی جدی در این بخش باشیم.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.