ایران دارای ۱۲۳ گونه گیاهان دارویی منحصر به فرد و موثر است

سلامانه : وزیر جهادکشاورزی گفت: ایران دارای دو هزار گونه گیاهان دارویی مرتعی است که از این تعداد 123 گونه منحصر به فرد و موثر می باشد.

 به گزارش ایرنا، محمود حجتی صبح دوشنبه در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران که در مصلی تهران برگزار شده، افزود: این گونه های دارویی به دلیل رنگ ، بو، طعم و خواصی که دارند می توانند استفاده ها و کاربردهای فراوانی در طب داشته باشند. 

وی اصلی ترین مشکل تولید گیاه دارویی در کشور را نبود تقاضا در بازار دانست و افزود: به دنبال این هستیم ساز و کار جدیدی برای تولید مواد اولیه گیاهان دارویی تعریف کنیم. 

وی اضافه کرد: تاکنون نیز با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اقدامات حیات بخشی برای ارتقای تولیدات گیاهی در کشور انجام داده ایم که امیدواریم با همکاری این معاونت بتوانیم شرایط خوبی برای افزایش تقاضای گیاهان دارویی ایجاد کنیم. 

وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: در گذشته نگاه ما به مراتع تنها به منظور چرای دام بود اما اکنون راهکارهایی برای ایجاد نظام های بهره برداری گیاهان دارویی هستیم. 

وی تاکید کرد: در این راستا شرایطی شامل قراردادهای بلندمدت، در اختیار قرار دادن مراتع و تکثیر و پرورش در اختیار نظام های بهره برداری قرار داده ایم. 

حجتی افزود: تولید، فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی می تواند زمینه را برای اشتغال و افزایش ارزش افزوده در کشور ایجاد کند. 

وی اضافه کرد: همچنین قصد داریم در زنجیره تولید تا مصرف، مواد اولیه را برای کشت گیاهان دارویی در عرصه های زراعی فراهم کنیم. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.