۲۵ درصد مرگ و میرها ناشی از سکته قلبی است

سلامانه : مدیرگروه پیشگیری مرکز بهداشت خراسان رضوی با اشاره به افزایش بیماری‌های قلبی گفت: 25 درصد مرگ و میرها مربوط به سکته قلبی است.

 به گزارش فارس ، محمدجواد صادقی ظهر امروز در نشست خبری که در شهرک دانش و سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی قلب، اظهار کرد: شعار امسال «انتخاب‌های دوست‌دار سلامت قلب» است و در ارتباط با فلسفه این شعار ما باید به سمت تغییر محیط زندگی برای سالم زیستن برویم.

وی با تأکید بر خودمراقبتی برای افزایش سلامت قلب، عنوان کرد: اگر خودمراقبتی به بهترین صورت انجام شود، 40 درصد مراجعه به پزشک عمومی، 17 درصد مراجعه به پزشک متخصص و 50 درصد مراجعه به بیمارستان کاهش می‌یابد.

صادقی با بیان اینکه سالانه به طور متوسط 380 هزار مرگ در کشور ثبت می‌شود، تصریح کرد: آمار نشان داده شده در سال 90، نشان می‌دهد، 25 درصد مرگ و میرها مربوط به سکته قلبی، 13 درصد سکته مغزی و 7 درصد بر اثر سوانح بوده است.

مدیرگروه پیشگیری مرکز بهداشت خراسان رضوی به عوامل خطرساز در گروه سنی 15 تا 64 سال اشاره کرد و افزود: فشار خون بالا، توده بدنی بالا، کم تحرکی، دخانیات، دیابت، کلسترول بالا و مصرف مواد مخدر از مهم‌ترین عوامل خطرساز برای سلامت قلب است.

وی خاطرنشان کرد: سالانه 17 میلیون و 200 هزار نفر بر اثر بیماری‌های قلب و عروقی از دنیا می‌روند.

صادقی با اشاره به اینکه 30 درصد افراد در خراسان رضوی فعالیت فیزیکی کم دارند، عنوان کرد: میانگین مصرف روزانه سیگار در خراسان رضوی 8.3 درصد و در کشور 11.2 درصد است.

مدیرگروه پیشگیری مرکز بهداشت خراسان رضوی به مصرف بالای قلیان در استان اشاره کرد و گفت: مصرف قلیان در خراسان رضوی 4.4 درصد و در کل کشور 2.66 است.

وی افزود: مصرف میوه و سبزیجات ناکافی در استان 91 درصد و در کشور 88 درصد است.

صادقی اضافه کرد: چاقی و اضافه وزن 39.6 درصد در استان و 44.7 درصد در کشور است.

مدیرگروه پیشگیری مرکز بهداشت خراسان رضوی در ارتباط با فشار خون و قند خون بالا عنوان کرد: فشار خون 18.67 درصد و قند خون بالا 5.1 درصد در استان گزارش شده در حالی که این آمار در کشور به ترتیب 16.6 و 9.7 درصد است.

وی ادامه داد: کلسترول خون بالا در استان 31.7 درصد و در کشور 33 درصد گزارش شده است.

*متوسط سن شروع سیگار در کشور 21 سال است

صادقی از کاهش سن مصرف سیگار در کشور خبر داد و عنوان کرد: متوسط سن شروع سیگار در کشور 21 سال گزارش شده است.

مدیرگروه پیشگیری مرکز بهداشت خراسان رضوی با تأکید بر افزایش سواد سلامت در جامعه عنوان کرد: تنها 28 درصد از افراد جامعه از سواد سلامت کافی برخوردارند.

وی به راهکارهای کاهش مصرف دخانیات اشاره کرد و یادآور شد: افزایش آگاهی مردم، کاهش عرضه دخانیات، ایجاد موزه عبرت دخانیات، تشکیل کمپین آموزشی و اعمال قانون برای کاهش مصرف دخانیات موثر است.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.