۸۰۰ هزار نوزاد هر سال غربالگری شنوایی می‌شوند

سلامانه : دبیر علمی سومین سمپوزیوم علمی فرهنگی خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا گفت : بیش از 70درصد موالید کشور تحت برنامه غربالگری هستند اما ارائه خدمات درمانی به کودکانی که کم شنوایی آنها تشخیص داده شده است به موقع صورت نمی گیرد.

 به گزارش فارس، سعید ملایری امروز در سومین سمپوزیوم علمی فرهنگی خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا اظهارکرد: از یک میلیون و 200 هزار نفر تولد سالانه در کشور حدود 800 هزار نفر غربالگری شنوایی می شوند که به نسبت جمعیت متولدین آمار بسیار مناسبی است.

 

وی به برخی از مشکلات افراد کم شنوا و ناشنوای کشور اشاره کرد و گفت: ما نیاز به افزایش ارائه خدمات توانبخشی حتی در خانه ها داریم تا خانواده ها بتوانند بدون نیاز به مراجعه به مراکز آموزشی و درمانی با نحوه برخورد با بیماری فرزند خود آشنا و به توانبخشی آنها در منزل بپردازند.

 

ملایری با بیان اینکه جای کدهای اخلاقی در مراکز حوزه توانبخشی کشور خالی است، افزود: دست اندرکاران مراکز توانبخشی کم شنوایان، موظف به اجرا و رعایت این کدهای اخلاقی هستند.

 

دبیر علمی سومین سمپوزیوم علمی فرهنگی خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا گفت:این سمپوزیوم یک روزه با هدف معرفی توانمندی کودکان کم شنوا و معرفی مراکز توانبخشی در محورهای صنعت کاشت حلزون، مسایل اجتماعی و ارتباطی کم شنوایان و معرفی روش های آموزشی برگزار می شود.

 

ملایری افزود: 33 مقاله از مراکز مختلف بالینی و دانشگاه های سراسر کشور به این سمپوزیوم ارسال شده است که از این تعداد 11 مقاله به صورت سخنرانی و 22 مقاله به صورت پوستر ارایه می شود.

 

وی همچنین از برگزاری جشنواره ای در حاشیه این سمپوزیوم با هدف معرفی کم شنوایان و ناشنوایان موفق خبر داد و گفت: بیش از 20 مرکز بالینی در این سمپوزیوم شرکت دارند که با برپایی غرفه هایی به ارائه توانمندی های خود می پردازند.

 

سومین سمپوزیوم علمی فرهنگی خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا هفتم مهر با حضور جمعی از متخصصان و مسوولان سازمان بهزیستی کشور در بیمارستان میلاد برگزار شد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.