زنگ خطر ویروس «چیکونگونیا» در آمریکای لاتین

سلامانه : زنگ خطر ویروس «چیکونگونیا» در آمریکای لاتین به دلیل شیوع این بیماری به صدا درآمده است.

 به گزارش فارس وزارت بهداشت بسیاری از کشورهای منطقه آمریکای لاتین ضمن هشدار به شیوع بیماری «چیکونگونیا» در این منطقه اعلام کردند که با وجود کشنده نبودن این ویروس ولی تعداد کشته شدگان آن روز به روز در حال افزایش است.

خبرگزاری «تله‌سور» در این خصوص نوشت: وزارت بهداشت ال‌سالوادور طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تا‌کنون 30 هزار نفر از موارد بررسی شده در این کشور مشکوک به ابتلا به «چیکونگونیا» بوده‌اند.

به گفته مبتلایان بیماری «چیکونگونیا» این بیماری دردی باور نکردنی و طاقت فرسا را با خود به همراه دارد.

وزارت بهداشت ونزوئلا نیز طی تحقیقات انجام شده اعلام کرد که تا جمعه گذشته حدود هزار و 700 مورد مبتلا به «چیکونگونیا» را در کشور شناسایی کرده که آمار به دست آمده حاکی از روند صعودی آن نیز می‌باشد.

وزارت بهداشت کلمبیا در این مورد از وجود 4 هزار و 800 فرد مبتلا خبر داده است که به گفته مقامات این کشور رقم ثبت شده تا اوایل سال 2015 به 700 هزار نفر افزایش خواهد یافت.

در این حین مسئولان گوآتمالا از شناسایی 8 فرد مبتلا در کشور خبر داده‌اند که پس از گزارش آن به صلیب سرخ به سرعت تقاضای کمک و جلوگیری از پیشرفت آن در کشور را از این مرکز داشته‌اند.

بر اساس گزارشات انجام شده نخستین شخص مبتلا به «چیکونگونیا» پس از سفرش به جمهوری دومینیکن به این بیماری دچار شده است.

در برزیل نیز تعدادی از مبتلایان به این ویروس شناسایی شده و به مراکز مراقبت و درمان منتقل شده‌اند که اکثریت آن‌ها از افرادی به شمار می‌روند که پس از سفر به نواحی ناقل ویروس، شاهد ظهور علائم بیماری در خود بوده‌اند.

در بین کشورهای منطقه آمریکای لاتین جمهوری دومینیکن بیشترین تعداد مبتلایان و کشته شدگان را به خود اختصاص می‌دهد.

به گزارش فارس، بیماری «چیکونگونیا» یا خم کننده مفاصل توسط پشه‌های «آئدس» به انسان منتقل می‌شود؛ این بیماری درحال سرایت به سراسر جهان است و به طور دوره‌ای شیوع جدید آن مشاهده می‌شود.

این عفونت ویروسی می‌تواند به اشکال گوناگون ظاهر شود؛ ممکن است علائم بیماری در بیماران مبتلا به «چیکونگونیا»  از یک تب ساده تا یک درد شدید مفصلی در حال تغییر باشد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.