۴۴ درصد مرگ‌ومیرها در فارس به علت بیماری‌های قلبی و عروقی است

سلامانه : قائم‌مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: 44 درصد مرگ‌ومیرها در استان فارس به علت بیماری‌های قلبی و عروقی است.

 به گزارش فارس سیدمحمدکاظم تدین بعد از ظهر امروز به مناسبت هفتم مهرماه مصادف با 29 سپتامبر هفته قلب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مصرف دخانیات، افزایش سن، چاقی، دیابت، فشارخون، بالا بودن چربی، کلسترول و استرس مهم‌ترین عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است.

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته 13 مرکز کلینیک دیابت در سطح 2 تخصصی و فوق‌تخصصی در استان فارس راه‌اندازی شد که از این تعداد هشت مرکز در شیراز و مابقی در شهرستان‌های مرودشت، آباده، فیروزآباد، داراب و کازرون مشغول ارائه خدمت به بیماران هستند.

قائم‌مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: نزدیک به 11 هزار بیمار قلبی و عروقی در بیمارستان‌های مرتبط با دانشگاه علوم پزشکی شیراز بستری شدند و از امکانات درمانی این دانشگاه استفاده می‌کنند.

تدین تصریح کرد: با تلاش‌های انجام ‌شده بیش از 346 تخت مراقبت‌های ویژه در این استان راه‌اندازی شده که نسبت به گذشته 10 درصد افزایش‌ داشته است.

وی اضافه کرد: برای پیشگیری از بیماری‌های دیابت پزشکان خانواده از طریق طرح غربالگری اقدام به آزمایش قند و فشارخون کرده و نیز شرکت پرستاران در مدارس و ارائه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان در چگونگی مصرف غذا و رعایت اصول بهداشتی از دیگر برنامه‌های معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

قائم‌مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطر نشان کرد: همکاری با قوه قضائیه گروه ماده 11 تعزیرات برای رسیدگی به پرونده‌های عرضه محصولات غیربهداشتی و غذایی، تمرکززدایی و گسترش مراکز درمانی به 9 قطب با مرکزیت شهرهای بزرگ با حضور متخصصان قلب و عروق، افزایش مراقبت‌های ویژه و کاردیوگرافی در طرح سلامت از دیگر فعالیت‌های این معاونت است.

تدین ادامه داد: از 700 میلیارد تومان اعتبار اختصاص ‌یافته برای تجهیز و امکانات درمانی بیمارستان‌های کشور 50 میلیارد تومان سهم استان فارس است.

وی خاطر نشان کرد: در اجرای طرح نظام سلامت بیمارستان‌های بخش خصوصی تا 15 آبان‌ماه سال جاری اگر میزان سزارین را به پنج درصد کاهش ندهند از درجه ‌یک به دو تبدیل می‌شوند.

قائم‌مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در جهان میزان سزارین پنج تا 15 درصد و در کشور بالای 50 درصد است که باید کاهش یابد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.