حیوان‎گزیدگی در خراسان‎جنوبی ۲.۴ در ۱۰۰ هزار نفر است

سلامانه : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: متوسط حیوان‎گزیدگی در استان ما 2.4 در 100 هزار نفر است.

 به گزارش فارس کامبیز مهدی‎زاده بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک هفته دامپزشکی اظهار داشت: در حوزه سلامت در استان ما روند بیماری‎های مشترک بین انسان و حیوان در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه میزان حیوان‎گزیدگی در متوسط دنیا 1.4 در 100 هزار نفر است، تصریح کرد: این میزان در ایران 1.9 و خراسان جنوبی 2.4 در 100 هزار نفر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به بیماری‎های مشترک بین انسان و دام یادآور شد: برای کنترل این بیماری‎ها نیاز به تغییر رفتار مردم است و این امر به دنبال تغییر نگرش به وجود می‎آید.

مهدی‎زاده با بیان اینکه مردم توسط دستگاه‎های مختلف از این بیماری‎ها آگاه شده‎اند، ادامه داد: با وجود این آگاهی رفتار آنها در این زمینه مناسب نیست و کشتار در برخی موارد در خیابان‎ها انجام می‎شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 195 در 100 هزار نفر در استان دچار حیوان‎گزیدگی شدند، گفت: در این راستا باید تمهیداتی فراهم شود تا تماس انسان با حیوان به حداقل برسد و به محض گزش با آب و صابون شسته شده و به مراکز بهداشتی مراجعه شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه در سال گذشته 36 مورد در 100 هزار نفر دچار بیماری تب‎مالت شدند، افزود: این میزان در سال 91، 27 در 100 هزار نفر گزارش شده است.

مهدی‎زاده عامل انتقال بیماری تب‎مالت را بیشتر لبنیات دانست و اضافه کرد: باید از لبنیات بهداشتی و سالم استفاده شود.

وی با بیان اینکه در سال‎های 90 و 91 تعداد 13 در 100 هزار نفر مبتلا به بیماری سالک در استان شناسایی شدند، تصریح کرد: کانون‎های این بیماری در استان محدود است و می‎توان آنها را کنترل کرد و در سال گذشته 8 مورد از 100 هزار نفر دچار بیماری سالک شناخته شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه بیماری هاری با گزش منتقل می‎شود، یادآور شد: در سال 89 یک مورد در سربیشه شناسایی شد و از آن زمان تاکنون با آموزش‎های انجام شده مشکلی در این زمینه نداریم.

مهدی‌زاده با بیان اینکه در زمینه تجهیزات درمان بیماری تب خونریزی‎دهنده کریمه‎کنگو کمبودی در کشور وجود ندارد، ادامه داد: آموزش‎ها به پرسنل انجام شده و بعد از مراجعه بیمار نمونه‎گیری انجام شده و به تهران فرستاده می‎شود و در مواردی که مشکوک هستیم، درمان را به سرعت آغاز می‎کنیم.

وی با بیان اینکه کشتار دام در کشتارگاه‎ها در ابتلاء به بیماری تب خونریزی‎دهنده کریمه‎کنگو می‎تواند موثر باشد، خاطرنشان کرد: بعد از کشتار دام باید حفاظت‎های فردی انجام شود و گوشت در دمای مناسب نگهداری شود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.