«دعا» رفتارهای سودمند اجتماعی را تقویت می‌کند

سلامانه : یک روانشناس گفت: رفتارهای سودمند اجتماعی مواردی هستند که موجب همبستگی اجتماعی و هم‌حسی مردم می‌شوند، بالاترین درجه این رفتارها این است که فرد مهمترین دارایی خود را که جانش است، در راه آرمان‌های جامعه تقدیم کند.

 امیر محمد شهسوارانی در گفت‌وگو با فارس، با بیان اهمیت رفتارهای سودمند اجتماعی، اظهار داشت: بخشی از رفتارهای ما در زمره رفتارهای سودمند اجتماعی محسوب می‌شود که فرد این رفتارها را به نفع اجتماع انجام می‌دهد، بنابراین انجام آنها برای بقای جامعه است و نفع آن در نسل‌های بعدی خود را نشان می‌دهد.

اهدای عضو در زمره رفتارهای سودمند اجتماعی

وی با تبیین رفتارهای سودمند اجتماعی، گفت: یکی از رفتارهای سودمند اجتماعی این است که فرد اموال خود را در راه اجتماع می‌بخشد، گاهی نیز فرد با ارائه خدمات رفتارهای سودمند اجتماعی را انجام می‌دهد، همچنین اهدای عضو جزو رفتارهای سودمند اجتماعی است. این عضو می‌تواند قبل از مرگ با اهدای خون و کلیه همراه باشد و پس از مرگ نیز اندام‌های فرد به نیازمندان اهدا شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: رفتارهای سودمند اجتماعی جزو مواردی هستند که موجب همبستگی اجتماعی و هم‌حسی مردم می‌شوند، بالاترین درجه این رفتارها این است که فرد مهمترین دارایی خود را که جانش است، در راه آرمان‌های جامعه تقدیم کند.

ایثار بالاترین درجه رفتارهای سودمند اجتماعی

وی گفت: امروز سرورانی در جامعه حضور دارند که دچار موج انفجار شده‌اند، برخی اعضای بدن خود را از دست داده‌اند و عده‌ای نیز به درجه رفیع شهادت رسیده‌اند. این افراد بالاترین درجه رفتارهای سودمند اجتماعی را از دست داده‌اند.

این روانشناس با تأکید بر تأثیر الگوهای مورد قبول جامعه و ارتباط این الگوها با انجام رفتارهای سودمند اجتماعی، اظهار داشت:‌ ایثارگران با به خطر انداختن جان خود توانسته اند در جامعه الگو و اسوه‌ شوند چرا که مردم شاهد فداکاری‌های آنها هستند.

نقش آموزش و پرورش در تقویت رفتارهای سودمند اجتماعی

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: بهترین گزینه برای تقویت رفتارهای سودمند اجتماعی در سطح آموزش‌های فرآیند اجتماعی ثانویه که در نهادهایی مانند آموزش و پرورش شکل می‌گیرد، انجام می‌شود. این رفتارها را باید با ارائه محتویاتی از خاطرات رزمندگان تقویت کنیم.

وی اظهار داشت: همچنین باید صفات این افراد را تمجید کرده و آنها را برجسته کنیم. این می‌شود تا دیگران نیز همانندسازی کرده و از این رفتارها الگوبرداری کنند.

«دعا» به تقویت رفتارهای سودمند اجتماعی کمک می‌کند

شهسوارانی خاطر نشان کرد: معلمان باید بدانند که ارزش رفتارهای سودمند اجتماعی در لحظه نیست. یکی از رفتارهایی که در نهایت به انجام رفتارهای سودمند اجتماعی ختم می‌شود، دعای قبل از غذا خوردن است، همچنین شرکت در مراسم دعا و محافل مذهبی به تقویت رفتارهای سودمند اجتماعی کمک می‌کند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.