ایجاد کارگروه بررسی راهکارهای مقابله با پدیده گرد وغبار در کشور

سلامانه :اولین جلسه شورای عالی حفاظت از محیط زیست در دولت تدبیر و امید صبح امروز- دوشنبه- به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، حسن روحانی در این جلسه که معاون اول رییس جمهور، وزرای امور خارجه، نیرو، کشور، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در آن حضور داشتند، با اشاره به لزوم اقدامی موثر در زمینه تثبیت شن‌های روان در راستای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور اظهار داشت: سازمان حفاظت از محیط زیست و شورای عالی حفاظت از محیط زیست باید با همکاری سایر وزارتخانه‌های و دستگاه‌های ذیربط در ا ین خصوص طرح و برنامه‌ای مدون را تهیه و اقدامات لازم در این زمینه را به انجام برساند.

رییس جمهور با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی کشور نیز می‌تواند درخصوص مقابله با پدیده گرد و غبار رایزنی‌های گسترده‌ای را در سطح منطقه انجام دهد، گفت: وزارت امور خارجه در این زمینه مسئولیت ویژه‌ای را باید در تعامل با دیگر کشور‌ها به ویژه کشور عراق ایفا کند.

روحانی همچنین بر ضرورت استفاده از تجربیات، اقدامات مطالعاتی و منابع مالی بین‌المللی در مقوله مقابله با پدیده گرد و غبار تأکید کرد.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در مسائل مربوط به اقدامات محیط زیست هم مانند سایر بخش‌ها اگر از نیرو‌ها و ظرفیت‌های مردمی استفاده نکنیم هرگز موفق به اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های خود نخواهیم بود، اظهار داشت: تنها راه موفقیت ما در زمینه حفاظت از محیط زیست و مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی بسیج افکار عمومی در این زمینه است.
روحانی خاطرنشان کرد: مردم اگر احساس کنند که اقدامات و تصمیمات دولت برای توسعه کشور و سلامت آن‌ها امری ضروری است، مطمئناً کمک خواهند کرد و در این راستا رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی نقش بسیار تأثیرگذاری را می‌تواند داشته باشد.
رییس‌جمهور همچنین بر ضرورت انجام مطالعات زیست محیطی در تمامی طرح‌ها و اقدامات عمرانی در کشور اشاره و بر نقش‌آفرینی سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه تأکید کرد.

در جلسه شورای عالی حفاظت از محیط زیست گزارشی در مورد اوضاع و چگونگی پدیده گرد و غبار در کشور، وضعیت کانون‌ها و چشمه‌های داخلی و خارجی تولید این پدیده، عوامل مدیریتی و انسانی در افزایش و گسترش گرد و غبار و آثار و تبعات این پدیده بر محیط زیست و سلامت مردم ارائه و اعضای این شورا درخصوص راهکارهای مقابله با این پدیده به بحث و تبادل نظر پرداختند و مقرر شد کارگروهی تخصصی در این زمینه تشکیل و مسائل و راهکارهای مقابله با این پدیده را مورد بررسی‌های کار‌شناسانه و دقیق قرار دهد.

همچنین در این جلسه گزارشی کلی از وضعیت محیط زیست کشور از دو منظر شاخص‌های داخلی و ارزیابی‌های بین‌المللی، منابع و ظرفیت‌های مختلف موجود در این بخش، اقدامات صورت گرفته در راستای استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و حفاظت از منابع زیست محیطی و برخی از برنامه‌های مدیریتی برای ساماندهی و ارتقای فعالیت‌ها در حوزه حفاظت از محیط زیست ارائه شد.


در جلسه شورای عالی محیط زیست همچنین گزارشی از وضعیت جنگل‌های بلوط دامنه زاگرس ارائه و با دستور رییس‌جمهور مقرر شد مطالعات دقیق‌تری در این زمینه صورت گرفته و با همکاری دستگاه‌های ذیربط راه حل‌های مقابله با از بین رفتن این جنگل‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.