اعلام لیست داروهای فاقد گلوتن تا پایان سال

سلامانه :رئیس سازمان غذا و دارو گفت:‌ از آنجایی که ۳ میلیون نفر از جمعیت کشور نیاز به مصرف نان بدون گلوتن دارند، پیشنهاد می‌کنیم بخشی از یارانه آرد گندم به آرد‌های گلوتن اختصاص یابد.

به گزارش فارس، رسول دیناروند پیش از ظهر امروز در سمینار حمایت از بیماران سلیاک که در بیمارستان شریعتی برگزار شد، گفت: در 5 سال اخیر که برای اولین‌بار مسئله بیماران سلیاک پیگیری شد فکر می‌کردیم فقط چند صد نفر به بیماری سلیاک مبتلا شدند در حالی که آمار خیلی بیشتر از اینها است و اکنون با 3 میلیون نفر جمعیتی سروکار داریم که نباید گلوتن موجود در آرد گندم یا جو را مصرف کنند و باید برنامه‌ای اندیشیده شود تا مانند کشورهای خارجی غذاهای فاقد گلوتن تهیه و در دسترس قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته در سازمان غذا و دارو کار چندانی برای تهیه غذا و داروهای فاقد گلوتن انجام شده، افزود: البته کارهای کوچکی مانند ارسال یک بخشنامه به دانشگاه‌های علوم پزشکی برای ساماندهی کارگاه‌های کوچک یا افرادی که نان بدون گلوتن تولید می‌کنند ابلاغ شده است.

دیناروند گفت: اکنون سازمان غذا و دارو به سه مجموعه صنعتی در شهرهای تهران، شبستر در آذربایجان شرقی و در استان فارس مجوز تولید نان، ماکارانی و بیسکویت رژیم فاقد گلوتن را داده است اما از آنجایی که این شرکـ‌ت‌ها احساس می‌کنند بازار بزرگی ندارند برای عرضه محصولات خود تلاشی نکرده‌اند.

رئیس سازمان غذا و دارو به بیماران سلیاکی قول داد تا پایان امسال فهرست داروهای بدون گلوتن که امکان مصرف آن برای بیماران وجود دارد در سایت سازمان غذا و دارو اعلام کند چرا که بسیاری از داروهای تولید داخل یا وارداتی فاقد گلوتن هستند.

به گفته دیناروند حتی این امکان در امر داروسازی وجود دارد که از مواد نگهدارنده نشاسته‌ای بدون گلوتن استفاده شود.

دیناروند در مورد وجود گلوتن در شیرخشک‌ها گفت: تا آنجایی که اطلاع دارم تمامی شیرخشک‌هایی که در کشور مجوز تولید گرفته‌اند فاقد گلوتن هستند و باید بسیاری از غذاهای آماده کودکانی که گلوتن ندارند را شناسنامه‌دار کنیم.

وی ساماندهی غذاهای بدون گلوتن و محل‌های عرضه این نوع مواد غذایی همچنین برچسب‌گذاری روی غذاهای رژیمی برای بیماران سلیاکی را از وظایف سازمان غذا و دارو برشمرد.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: ما آماده‌ایم که بخشی از یارانه گندم را صرف یارانه آرد بدون گلوتن کنیم و امیدواریم این امر در بودجه سال 93 لحاظ شود.

 سمینار حمایت از بیماران سلیاکی صبح امروز با حضور دکتر شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات وزیر بهداشت، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر حافظی عضو شورای شهر تهران و سایر متخصصان این حوزه به همراه بیماران مبتلا به سلیاک در سالن آمفی تئاتر بیمارستان شریعتی برگزار شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.