وزیر بهداشت: هفت واکسن مهم را در ایران تولید خواهیم کرد

سلامانه :وزیر بهداشت با بیان اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان مهم واکسن به شمار می می رود، گفت: تا پایان چهار ساله دولت یازدهم هفت واکسن مهم را در ایران تولید می کنیم.

دکتر «حسن قاضی زاده هاشمی» روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص تولید واکسن در کشور، گفت: ایران پیش از این نه تنها تنها واکسن خود را تامین می کرده بلکه توانایی داشته که واکسن کل منطقه و حتی خارج از آن را نیز تامین کند. 

وی با ابراز تاسف از اینکه اکنون کشور واردکننده واکسن شده است، اظهار داشت: در تامین برخی از واکسن ها که نیاز روز کشور است، کمبود داریم که من برای جلوگیری از اشاعه نگرانی در این خصوص از نام بردن آنها خودداری می کنم. 

وی خاطرنشان کرد: در برنامه های وزارت بهداشت هدف گذاری کرده ایم که در یک دوره چهار ساله بتوانیم حداقل هفت واکسن مهم را تولید کنیم. 

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه بازار دارو نسبت به دو ماه گذشته که شاهد کمبود، افزایش قیمت و همکاری نکردن بیمه ها بوده، به آرامش رسیده است، گفت: برنامه ریزی ها به این گونه است که تا آخر سال جاری شرایط بهتری را در بازار دارو شاهد باشیم. 

وی افزود: اشکالات موجود در منابع و خدمات وزارت بهداشت مشخص شده است که در حال مذاکره با مجلس و بخش اقتصادی دولت در این زمینه هستیم. 

قاضی زاده هاشمی بخش دیگری از فعالیت دوره کنونی وزارت بهداشت را ایجاد همگرایی در جامعه پزشکی برشمرد و گفت: همکاری این وزارتخانه با وزارت دفاع، سازمان نظام پزشکی و کمیسیون های مربوطه مجلس بسیار خوب است و به اذعان مسوولان ذیربط هیچگاه چنین شرایطی وجود نداشته است. 

وی با بیان اینکه در سایه این همدلی مطالبه اصلی مردم در بخش سلامت دنبال خواهد شد، اظهارداشت: در حوزه ساختار، پزشک خانواده و بودجه آسیب شناسی انجام شده است که امیدواریم دربودجه 93 اصلاح شود. 

وی در پاسخ به این سوال که برای تامین داروهای بیماران صعب العلاح چه اقدامی انجام شده است؟ گفت: در حال حاضر یکی از بهترین داروهای ام. اس. داروی ساخت ایران است و داروهای داخلی بیماران صعب العلاج نیز دچار مشکل نیستند. 

وزیر بهداشت با تاکید بر این که برای داروهای وارداتی نیز در حال حاضر دچار کمبود هستیم، خاطرنشان کرد: چون این دارو گران قیمت است و مشتریان خاصی دارد در همه داروخانه ها توزیع نمی شود، اما در همه داروخانه های مرجع استان ها این داروها در اختیار مردم قرار می گیرد. 

وی با بیان اینکه همکاری بیمه ها در این زمینه خوب بوده است، اضافه کرد: بیمه ها بخش عمده ای را پوشش دادند و قیمت ها نیز کاهش یافته است و تقریبا مابه التفاوت نرخ ارز به بیماران پرداخت می شود. 

** کمبود واکسن فلج اطفال تا هفته دیگر برطرف می شود 

وزیر بهداشت با بیان این که سفارش واکنس فلج اطفال می بایست از اردیبهشت ماه داده می شد، عنوان کرد: علیرغم تلاشی که داشتیم هم اکنون با کمبود این واکسن مواجه هستیم. 

وی دلیل دیگر این کمبود را وجود شبکه های سودجوی دارویی دانست و خاطرنشان کرد: کشور ما سازنده واکسن فلج اطفال است و سرم سازی رازی آن را می سازد. 

قاضی زاده در عین حال توضیح داد: واکسن فلج اطفال تولید شده این سرم سازی اشکالاتی وجود داشت که مانع از استفاده آنها شد و مجبور شدیم این واکسن را از خارج تامین کنیم که فکر می کنم از هفته آینده این مشکل برطرف شود. 

وزیر بهداشت تاکید کرد: بیش از 50 درصد وقت جلسه امروز هیات دولت به بودجه نظام سلامت اختصاص یافت. 

وی اظهارامیدواری کرد که عزم ملی برای رفع مشکلات حوزه سلامت ایجاد شود. 

 

** برخی نیازهای دارویی کاذب است 

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا در بازار برخی از داروها و تجهیزات با کاهش مواجه می شود، گفت: بخشی از این مشکل به سودجویی شرکت ها بر می گردد.

قاضی زاده هاشمی با بیان این که این شرکت ها می خواهند به سود بیشتر در زمان کمتر برسند، افزود: در برخی موارد هم ممکن است، همکاران من جدای از حق العلاج یا ویزیت، غیر مستقیم تقاضایی در بازار ایجاد کنند.

وی، اظهار داشت: این مشکل مربوط یه یک یا دو روز نبوده و به راحتی قابل حل نیست اما ما به آن واقفیم و در حال یافتن راه کارهایی برای آن هستیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: تا کنون تلاش ما در جهت آرام سازی بازار بوده است تا تقاضاها بی پاسخ نماند اما بعد از آن اولویت گذاری کرده ایم که دارو و تجهیزاتی که از نظر قیمت، کیفیت و دسترسی مناسب است، توزیع شود.

قاضی زاده، درباره پشت پرده برخی از درخواست ها مبنی بر این که چرا کالای خاصی در بازار نیست، تصریح کرد: پشت این قضایا نیز همان شرکت های خاص هستند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.