رعایت بهداشت فردی در استخرها مهم ترین عامل سلامتی

رعایت بهداشت فردی در استخرها مهم ترین عامل سلامتی

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماكن عمومی وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكی، رعایت بهداشت فردی در استخرها، سونا و جكوزی را مهم ترین عامل سلامتی افراد دانست.
 

به گزارش  روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، ' رضا غلامی' در گفت و گویی افزود: با توجه به شروع فصل گرما و استفاده مردم از استخرهای عمومی دستورالعمل مبنی بر تشدید بازرسی ها، به معاونت های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور ابلاغ شده است و براساس آن صاحبان این مراكز موظف به رعایت این دستورالعمل هستند.

وی اظهار داشت: رعایت اصول فردی توسط مردم و اصول بهداشتی توسط متصدیان استخرها دو اصل مهم برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های پوستی و قارچی ناشی از استفاده استخرها است.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت تصریح كرد كارشناسان بهداشت محیط در بازدید از این استخرها مواردی مانند بهداشت آب، وضعیت فیزیكی ساختمان استخر، تجهیزات موجود در فضای استخر و كلر سنجی را مورد بررسی قرار می‌دهند. یك استخر خوب باید سیستم آب‌رسانی مناسبی داشته باشد و آب حوضچه آن مدام تعویض شود.

غلامی با تاكید بر اینكه سیستم چرخش و گردش آب استخرها باید منظم عمل كند، گفت: كارشناسان بهداشتی در بازدید از استخرها از آب استخر نمونه‌برداری میكروبی انجام می‌دهند و به این ترتیب باكتری‌های موجود در آب استخر را مورد بررسی قرار می‌دهند.

وی افزود: میزان كلر آب استخر هم باید بین یك تا سه میلی گرم در لیتر باشد كه در بازدید از استخرها برای سنجش كلر موجود در آب از كیت‌های كلرسنجی استفاده می‌شود.

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماكن عمومی به مردم توصیه كرد مراجعه كنندگان به استخرها قبل از ورود به استخر از سلامت خود مطمئن شده و نسبت به بیماری‌های قارچی، عفونی یا عفونت روده‌ای حساس باشند.

وی خاطرنشان كرد‌ افراد باید قبل از رفتن به استخر دوش گرفته و از حوضچه پاشور در استخر ها عبور كنند.

غلامی به افراد توصیه كرد قبل و بعد از استخر حتماً دوش بگیرند، از وسایل شخصی دیگران استفاده نكنند، از حوضچه كلر كه مقدار كلر آن بسیار بالاست حتماً عبور كنند، در صورت وجود كدورت (تیرگی) آب وارد استخر نشوند زیرا در صورت كدورت آب، اضافه كردن مواد گندزدا یا ازن هم تاثیری بر كنترل آلودگی آب استخر ندارد.

وی تاكید كرد زنان قبل از ورود به استخر باید حتما آرایش خود را پاك كنند و توجه خاص بانوان به عفونت‌های دستگاه ادراری حائز اهمیت است چون این توجه مانع از شیوع این عفونت‌ها در آب استخر می شود.

غلامی به والدین توصیه كرد باید به فرزندان خود بیاموزند كه از ادرار كردن در آب استخر خودداری كنند، زیرا این كار علاوه بر ناپسند بودن موجب بروز عفونت های روده ای، انگلی و قارچی می شود.
 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.