پساب‌های حوضچه‌های پرورش ماهی مستقیم وارد زاینده‌رود می‌شود

سلامانه :عضو مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: آب خروجی از حوضچه‌های پرورش ماهی استان چهار محال و بختیاری با تمام فضولات و مواد شیمیایی مستقیما وارد زاینده رود می‌شود.

محمدمهدی امین در گفت‌وگو با ایسنا منطقه اصفهان، اظهار کرد: پساب‌هایی که از بالادست وارد رودخانه زاینده رود می‌شود به سه بخش کشاورزی و دامداری، پرورش ماهی، صنعتی و انسانی تقسیم می‌شود که پساب انسانی تقسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری یکی از قطب‌های بزرگ پرورش ماهی کشور است، افزود: شیوه پرورش ماهی در استان چهار محال باز است و آب خروجی از حوضچه‌ها مستقیم همراه با تمام فضولات و مواد شیمیایی وارد زاینده رود می‌شود.

عضو مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: آمونیاک و نیتروژن از اصلی‌ترین ترکیباتی است که از این طریق وارد آب می‌شود علاوه بر آن آنتی بوتیک‌هایی که برای جلوگیری از ایجاد قارچ در ماهیان استفاده می‌شود نیز وارد آب می‌شود.

به گفته امین، بیشتر دامداری‌های حاشیه زاینده رود تصفیه خانه ندارند و کودهای خشکی که در این مکان‌ها استفاده می‌شود با بارندگی وارد جریان آب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه صنایع بزرگ استان اصفهان پساب‌های خود را به طور مستقیم وارد آب رودخانه نمی‌کند، گفت: صنایع کوچک که اکثرا خارج از شهرک‌های صنعتی قرار دارند پساب‌های خود را بدون تصفیه کردن وارد رودخانه می‌کنند و نهادهای ذی‌ربط در حال بررسی‌ صنایع کوچک برای این پساب‌ها هستند.

عضو مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: پساب‌های انسانی نیز که از روستاها و دهکده‌های اطراف زاینده رود وارد می‌شود نیز از عوامل آلایندگی این رودخانه هستند زیرا تنها تعداد انگشت شماری از این مناطق مجهز به لوله کشی فاضلاب است.

امین با بیان اینکه مشکل این است که بیشتر آلاینده‌هایی که وارد رودخانه می‌شوند در بالادست تصفیه خانه بابا شیخ علی قرار دارند، افزود: پس از تصفیه خانه شمال صنایع ریز و درشت و علاوه بر آن زمین‌های کشاورزی که کنترل و مدیریت پساب‌های کشاورزی آن‌ها بسیار دشوار است نیز قرار دارند.

وی اضافه کرد: پس از تصفیه خانه جنوب اصفهان نیز صنایعی که در این منطقه قرار دارند سموم خود را وارد آب می‌کنند که پساب تولیدی پس از ورود به رودخانه مقداری تبخیر، مقداری داخل خاک نفوذ می‌کند و بقیه با جریان آب به حرکت خود ادامه می‌دهند.

عضو مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: هیچ یک از این پساب‌ها نتوانسته کیفیت آب خروجی سد زاینده رود را تغییر دهد و خوشبختانه کیفیت آب هنوز تغییری نکرده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.