ترویج مصرف داروهای گیاهی در دستور کار وزارت بهداشت

سلامانه :مدیر کل داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو گفت: داروهای گیاهی در بسیاری از موارد، عوارض جانبی کمتری دارند و میزان تداخل آنها با غذا یا سایر داروها بسیار کم است به همین دلیل این وزارتخانه ترویج مصرف داروهای گیاهی را در دستور کار خود قرار داده است.


ˈامیر حسین جمشیدی در گفت وگو با ایرنا افزود: لازمه گسترش و ترویج مصرف گیاهان دارویی، برنامه ریزی دراز مدت و برگزاری دورهای آموزشی برای داروسازان، پزشکان و دندانپزشکان است.

وی اظهار داشت: هرچند استقبال مردم برای مصرف گیاهان دارویی نسبت به گذشته افزایش داشته است و پتانسیل قابل توجهی نیز برای کارآفرینی و تولید فرصت های شغلی در این حوزه وجود دارد اما به علت مشکلات صنعت گیاهان دارویی هنوز به عنوان بستر فعالیت فارغ التحصیلان بخش داروسازی ، کشاورزی و علاقه مندان محسوب نمی شود.

سرپرست دفتر نظارت بر فرآورده های مکمل و غذاهای ویژه گفت: برآوردها حاکی از ده ها میلیارد دلار گردش مالی حاصل از پرداختن به این تجارت در جهان است اما سهم کشورما از این تجارت بسیار اندک است. 

جمشیدی اظهار داشت: هنوز نتوانسته ایم در این زمینه از ظرفیت های موجود در کشور به خوبی بهره برداری و جایگاه مناسبی در عرصه تجارت جهانی گیاهان دارویی به دست آوریم چراکه تجارت داروهای گیاهی ثروتی است که هیچ گاه به حساب نمی آید. 

وی ادامه داد: در کشور ما حدود هشت هزار گونه گیاهی وجود دارد که از این تعداد هزار و 400 تا هزار و 800 گونه در طب سنتی ، کاربردهای وسیعی دارد. 

جمشیدی افزود: فرآورده هایی که از این گیاهان ساخته می شود، اغلب به چند دسته تقسیم می شوند که شامل داروهای گیاهی، عصاره و اسانس ، داروهای گیاهی فرآوری نشده و گیاهان دارویی است که بصورت خام بسته بندی می شوند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.