برخی از مراکز درمانی اعتیاد در تامین داروهای آگونیست با مشکل مواجه هستند

سلامانه :معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به درمان اعتیاد با داروهای آگونیست، گفت: برخی از مراکز درمانی اعتیاد با مشکلاتی درباره فرآیند تامین این داروها مواجه هستند.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، ˈبابک دین پرستˈ در چهل و یکمین جلسه کمیته درمان و حمایت های اجتماعی، افزود: با توجه به خسارات جبران ناپذیری که در صورت قطع داروهای درمانی برای افراد تحت کنترل بوجود می آید، باید جلسه ای در این رابطه تشکیل، مشکل این مراکز رفع و وقفه هایی که برای تامین دارو برای بیماران وجود دارد، حل شود.

وی بر ضرورت اهتمام جدی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی برای نظارت بر چرخه درمان معتادان در این مراکز تاکید کرد.

دین پرست اظهار داشت: در اجرای بند شش سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر ابلاغی مبنی بر جلوگیری از تغییر الگوی مصرف از مواد کم خطر به مواد پرخطر، مقرر بود کارگروهی از متخصصان و صاحب نظران تشکیل و علل افزایش مصرف مواد محرک در بین جوانان، زنان شناسایی و سپس پیشنهادات و راهکارهای مناسبی در این رابطه اعلام شود که هنوز اجرایی نشده است.

وی با اشاره به اینکه تمام ابلاغیه پروتکل های درمان اعتیاد مراکز مختلف درمان باید به تصویب وزیر بهداشت رسیده و توسط وی ابلاغ شود، ادامه داد: باید ساز و کار مناسب تری برای این موضوع تبیین و ظرف مدت یک ماه آینده نسبت به ابلاغ آنها اقدام شود.

دین پرست با اشاره به ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر، گفت: براساس این ماده، گروهی از معتادان که فاقد گواهی درمان بوده و تجاهر به اعتیاد می کنند باید با دستور مقام قضایی در مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب نگهداری و درمان شوند که در این رابطه 18 مرکز ماده 16 در سطح کشور راه اندازی شده است.

وی افزود: طی دو و نیم سال گذشته نیز 41 هزار بیمار تحت پوشش برنامه ها و خدمات درمانی این مراکز قرار گرفته اند، ضمن آنکه آیین نامه مراقبت های بعد از خروج معتادان نیز هفته گذشته از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شد که قطعا بخش مهمی از نابسامانی های موجود در فرآیند بعد از خروج رفع می شود.

معاون کاهش تقاضای ستاد ادامه داد: اما آنچه در آیین نامه ابلاغی اهمیت بسزایی دارد، نحوه اجرایی کردن آن است که بخش های مهم آن باید از سوی دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر، قوه قضاییه، بهزیستی و وزارت بهداشت اجرایی شوند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.