۱۰ میلیون دوز واکسن فلج اطفال تا پایان آذرماه تولید می شود

سلامانه :واکسن فلج اطفال توسط معدودی از کشورهای جهان تولید می شود که ایران نیز به عنوان یکی از مهمترین کشورهای منطقه خاورمیانه دارای دانش فنی تولید این واکسن است.

دکترˈهادی فامیل قدکچیˈ در گفتگو با ایرنا افزود : سال گذشته برای نخستین بار در کشور واکسن دو ظرفیتی فلج اطفال توسط موسسه واکسن و سرم سازی رازی تولید شد و در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گرفت .

وی اظهار داشت :براساس تعهدات موسسه رازی 10 میلیون دوز واکسن فلج اطفال تا پایان آذرماه امسال تولیدخواهدشد اما با توجه به کمبود واکسن فلج اطفال و عدم تامین نیاز کشور مقدار 3 میلیون و 700 دوز واکسن فلج اطفال دیگر مازاد بر تعهدات موسسه تولید و به زودی در اختیار سازمان غذا و دارو قرار خواهد گرفت .

قدکچی خاطرنشان کرد: تولید 7 میلیون دوز واکسن سه گانه نیز در تعهد کاری داریم که 5 میلیون و 700 دوز این واکسن تولید و تحویل وزارت بهداشت شده است و یک میلیون و 300 دوز دیگر تا آخر آذر ماه تولید خواهد شد .

وی در مورد تولید واکسن آنفلوآنزا در موسسه رازی گفت : تولید این واکسن جزو تعهدات موسسه رازی نیست و این واکسن به تازگی توسط وزارت بهداشت وارد کشور شده است و این وزارتخانه در تلاش است با حمایت برخی شرکت های داخلی واکسن آنفلوآنزا تولید و نیاز کشور را برطرف کند.

به گفته وی صنعت واکسن سازی یک صنعت دانش بنیان است که برای حفظ و نگه داری این دانش و تولید حاصل از آن نیازمند سیاست گذاری کلان و حمایت دولت هستیم تا بتوانیم هم نیاز داخلی را تامین و هم آن را به کشورهای منطقه صادر کنیم.

قدکچی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولید واکسن های ام ام آر (سرخک ، سرخچه و اوریون )، دی تی پی (واکسن دیفتری ، کزاز ، سیاه سرفه ) ، فلج اطفال و سرم درمانی ضد مار گزیدگی و ضد عقرب گزیدگی از فعالیت های این موسسه است .

وی گفت : در مجموع 70 نوع فرآورده واکسن چه در حوزه انسانی ، دامی ، طیور و ماهی در این موسسه تولید می شود. همچنین تولید سرم های درمانی ضد مارگزیدگی و عقرب گزیدگی در خاورمیانه در انحصار و اختیار جمهوری اسلامی ایران است.

قدکچی یادآور شد : هم اکنون محدودیت هایی در زمینه تولید واکسن در کشور وجود دارد و افزایش تولیدات واکسن در کشور نیازمند حمایت دولت ، تجهیزات بیشتر ، سرمایه گذاری جدید و ظرفیت سازی است. از این رو موسسه سرم سازی رازی به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان واکسن در کشور و خاورمیانه نیازمند حمایت ، توجه و مساعدت مسئولان است .

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.