سقوط ۶۳ پله‌ای عملکرد محیط زیست ایران در جهان

سلامانه :رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، گفت: هم اکنون در کشور45 تالاب در معرض بحران قرار دارند که در بخشی از آنها برداشت بی رویه آب باعث نادیده گرفته شدن حقابه تالاب شده است.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در نشست خبری با خبرنگاران در سمنان، افزود: در شورای عالی حفاظت از محیط زیست توجه به مدیریت منابع آب، تالاب‌ها و رود خانه‌ها مورد توجه جدی است.

وی در مورد آخرین وضعیت قضایی و حقوقی محیط بانان کشور نیز اظهارکرد: در این مورد تدابیر مؤثری اندیشیده شده و در مورد 6 نفر از محیط بانان محکوم به اعدام تلاش می شود تا مشکل آنها حل شود، ولی این مسئله هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

معاون رئیس جمهور درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه نیز گفت: مسئولیت تأمین منابع آب برعهده وزارت نیروست و شورای عالی آب 18 راهکار جهت احیای دریاچه ارومیه داده که باید وارد مرحله عملیاتی شود.

ابتکار همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت نامطلوب دفع زباله بخصوص در شهرهای کوچک و آلودگی ناشی از کارخانجات گچ استان سمنان، گفت: شهرداری‌های شهرهای کوچک جهت دفع مناسب زباله از لحاظ بنیه مالی مورد حمایت واقع می شوند و کارخانجات گچ نیز مجهز به کنترل سیستم آلودگی هستند در منطقه مومن آباد ممنوعیت در استقرار کارخانجات گچ اجرا می شود و معدن جدیدی در آنجا ایجاد نمی شود و یک شهرک صنعتی درعبدل آباد بدین منظور ایجاد می‌شود.

وی همچنین از راه‌اندازی مدارس محیط زیست در کشور خبر داد و گفت: این پیشنهاد یک تشکل غیردولتی است و در تهران هم اکنون تعدادی از این مدارس فعالند و آموزش‌های رفتاری برای بچه‌ها دارند که این فعالیت بیشتر جنبه مدنی دارد ولی رویکرد ما این است که ترویج فعالیت‌های محیط زیست را در آموزش و پرورش دنبال کنیم و اطلاعات، آگاهی و دانش محیط زیست را در مدارس گسترش دهیم، ترویج رفتارها، شیوه‌های زندگی و اخلاقیاتی که به محیط زیست کمک می‌کند اهمیت دارد.

راه‌سازی در جنگل ابر متوقف شده است
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با اشاره به اینکه جنگل ابر بخاطر طبیعت بکر و ارزشمندی که دارد مورد توجه ویژه است، گفت: طرح راه‌سازی در جنگل ابر هم اکنون متوقف شده و توسعه آن در دستور کار نیست و با هماهنگی های انجام شده بین استانهای سمنان و گلستان طرح حفاظتی مناسبی برای جنگل ابرپیش بینی می شود.

ابتکار در پاسخ به سوالی درباره آلایندگی یکی از کارخانجات بزرگ سمنان ادامه داد: اندازه گیری آلایندگی مسئله روشنی است و تشخیص داشتن یا نداشتن آلودگی صرفأ برعهده سازمان حفاظت محیط زیست و بر اساس اندازه گیری است و پس از آن قوانین مشخص می کند که قدم بعدی چیست. اگر سازمان حفاظت محیط زیست به این نتیجه برسد که آلایندگی کارخانه‌ای خطری برای مردم ایجاد می‌کند امکان توسعه را نمی دهد.

تعداد محیط بانان بر اساس شاخص‌های جهانی خیلی کمتر از مساحت‌های تحت مدیریت است
معاون رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوالی درباره نیروهای انسانی در حوزه محیط بانی در کشور گفت: تعداد محیط بانان بر اساس شاخص‌های جهانی خیلی کمتر از مساحتهای تحت مدیریت است و با شاخص‌های مطلوب فاصله زیادی داریم. استفاده از فناوریها و پایش‌های کنترلی فعلأ باید گسترش یابد و در کشور در هر 10 هزار هکتار یک محیط بانان و در استان سمنان در هر 3 هزار هکتار یک محیط بان وجود دارد.

اجرای استانداردهای مصوب کشور از تکالیف قطعی خودرو سازان است
ابتکار همچنین در پاسخ به سوال دیگری افزود: اجرای استانداردهای مصوب کشور از تکالیف قطعی خودرو سازان است و استانداردهای خودروسازی یورو 2 هنوز بطور کامل در کشور اجرا نشده است، خودرو سازان به سراغ اجرای استانداردهای یورو 4 رفته اند . تولید خودرو در کشور مستلزم بازنگری است و باید نسبت به ارتقای استاندارهای خودرو سازی در کشور اقدام شود.

وی خاطرنشان کرد: قرارداد حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با مشارکت برنامه عمران سازمان ملل متحد چندی پیش در تهران امضاء شده است و هم اکنون جلوی انقراض این گونه مهم جانوری گرفته شده است، فاز دوم آن هم قرار است در استان سمنان اجرا شود که بعنوان نماد تیم ملی هم قرار داده شده است که در سطح جهان توسط دوست‌داران ورزش ترویج داده می شود.

سقوط 63 پله‌ای عملکرد محیط زیست ایران در جهان
همچنین معاون رییس جمهور در جلسه شورای اداری استان سمنان نیز گفت: عملکرد جهانی محیط زیست ایران در 10 سال اخیر 63 رتبه جهانی سقوط کرده است.

وی افزود: دو محور اصلی به عنوان محورهای افت محیط زیست در ایران وجود دارد که یکی از آنها الگوی نادرست در مصرف آب و دیگری مدیریت نادرست انرژی است.

راه‌اندازی صندوق ملی توسعه محیط زیست ظرف دو هفته آینده
وی با اشاره به اینکه ایران در رتبه‌بندی جهانی تولید گازهای گلخانه‌ای رتبه 11 دنیا را داراست، اضافه کرد: مسئله ریزگردها که منشأ اصلی آن عراق است و تالابهای خنک شده وجود دارد، می‌تواند منبع مهمی برای ریزگردها باشد و علاوه بر آن فعالیت‌هایی مثل معدن که در کنار فعالیت اقتصادی، تعهد اجتماعی در آن نادیده گرفته می‌شود نیز منبع مهمی برای ایجاد ریزگردهاست.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین از راه‌اندازی صندوق ملی توسعه محیط زیست ظرف دو هفته آینده خبر داد و ادامه داد: با راه‌اندازی این صندوق، فعالین اقتصادی می توانند برنامه‌های خود را با پشتوانه بیشتر پیش ببرند.

وی همچنین از احیاء دوباره شورای عالی حفاظت محیط زیست خبر داد و افزود: با تشخیص دولت شورای عالی حفاظت محیط زیست که برای سالها فعالیتی نداشت دوباره احیاء شده است.

توجه به محیط زیست در دولت تدبیر و امید اهمیت ویژه‌ای دارد
به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار همچنین در دیدار با تشکل‌های مردم نهاد و فعالان محیط زیست استان سمنان، با بیان اینکه توجه به محیط زیست در دولت تدبیر و امید از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار است، افزود: رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست تعامل با بخش توسعه و اقتصاد است.

وی با بیان اینکه تشکل‌های مردم نهاد سرمایه‌های عظیمی در کشور هستند، گفت: باید از تلاش تشکل‌های مردم نهاد در حفاظت از محیط زیست و منابع و سرمایه‌های کشور تجلیل و حمایت شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: سمنان از یک پشتوانه دانشگاهی و پژوهشی خوبی برخوردار است و می تواند یک شورای پژوهشی قوی داشته باشد.

ابتکار همچنین گفت: شرایط محیط زیست بسیار دشوار و بعضی مواقع بحرانی است و فرصت زیادی برای انجام مطالعات پیچیده و طولانی نمی‌باشد و باید از توان بازوهای پژوهشی و علمی بهره کافی گرفت.

وی افزود: در بخش صنعت و معدن باید نسبت به همگامی و همخوانی آنها با محیط زیست تلاش شود تا استانداردها ارتقاء پیدا کند.

به گزارش ایسنا، در این دیدار تشکل‌های مردم نهاد از سراسر استان به بیان مشکلات و مسائل خود پرداختند و در خاتمه از سه خانواده شهید محیط زیست نیز تجلیل شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.