آلزایمر با بیماری چشمی دوران پیری ارتباطی ندارد

سلامانه :پزشکان در یک مطالعه جدید تاکید کردند که بین اختلالاتی چون زوال عقل و آلزایمر با عارضه چشمی شایع دوران سالخوردگی موسوم به «تحلیل نقطه ماکولار چشم» ناشی از افزایش سن رابطه‌ای وجود ندارد.

عارضه چشمی تحلیل نقطه ماکولار عامل اصلی ضعف بینایی در افراد 50 سال و مسن‌تر است. در این بیماری به منطقه ماکولار که نقطه‌ای کوچک در نزدیکی مرکز شبکیه است آسیب وارد می‌شود.

هر دو اختلال زوال عقل و تحلیل ماکولار چشم به میزان چشمگیر با روند بالا رفتن سن ارتباط دارند. این بیماری‌ها همچنین فاکتورهای خطرزای مشترکی از قبیل استعمال سیگار، فشارخون بالا و کلسترول بالا دارند. هرچند عوامل خطرزای وراثتی برای این عارضه چشمی و زوال عقل متفاوت هستند.

متخصصان علوم پزشکی در انگلیس برای یافتن ارتباط بین زوال عقل و عارضه تحلیل ماکولار چشم حدود 66 هزار بیمار مبتلا به این عارضه چشمی، بیش از 168 هزار بیمار مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل و بیش از 7.7 میلیون نفر را در یک گروه کنترل با یکدیگر مقایسه کردند.

نتایج این ارزیابی‌ها تایید کرد بیماران مبتلا به تحلیل ماکولار چشم صرفا به دلیل ابتلا به این عارضه چشمی در معرض خطر فزاینده ابتلا به آلزایمر یا زوال عقل نیستند.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث‌دی‌نیوز، «تیارنان کینان» از متخصصان دانشگاه منچستر در این رابطه اظهار داشت: این بررسی‌ها تایید می‌کند که بین تحلیل ماکولار چشم ناشی از افزایش سن و اختلال آلزایمر یا زوال عقل رابطه‌ای وجود ندارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.