مواد غذایی کنسروی را برای جلوگیری از مسمومیت بجوشانید

سلامانه :یک استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مردم توصیه کرد برای جلوگیری از بروز مسمومیت های غذایی تمام مواد غذایی کنسروی را بجوشانند که البته این مساله فقط شامل کنسرو ماهی نمی شود.

ˈمسعود مردانیˈ در گفت و گو با ایرنا افزود: استفاده از غذاهای آماده آن هم به صورت کنسروی در کشورهای صنعتی دنیا در سال های اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفته که علت اصلی آن مشغله زیاد افراد، نداشتن وقت برای پخت و پز غذا و در دسترس نبودن مواد غذایی در ساعات خاصی از روز است که چنین شرایطی استفاده از غذاهای کنسرو شده را اجتناب ناپذیر کرده است.

وی با بیان اینکه استفاده از غذاهای کنسروی اصولی دارد، افزود: چنانچه اصول لازم در استفاده از غذاهای کنسروی رعایت نشود، مخاطرات عدیده ای برای سلامتی افراد بوجود می آید.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم ادامه داد: در صورتی که غذاهای کنسروی شرایط بهداشتی لازم را نداشته باشند به گونه ای که بسته بندی آن ها باز شده و تاریخ مصرف آن گذشته باشد، می تواند باعث یکسری از بیماریها از جمله مسمومیت غذایی شود.

مردانی گفت: یکی از انواع مسمومیت های غذایی کوتاه مدت مسمومیت ˈاستاکلیافروکیˈ است که عمدتا بعد از شش تا 12 ساعت بعد از مصرف غذای کنسروی خود را نشان داده و با استفراغ مکرر همراه است.

این فوق تخصص بیماریهای عفونی اضافه کرد: در این نوع مسمومیت افراد نمی توانند استفراغ خود را کنترل کرده و گاه مجبور می شوند در بیمارستان بستری شده و ˈسرم ˈ و آمپول های ضد استفراغ تزریق کنند.

وی ادامه داد: در این نوع مسمومیت ها نیازی به تجویز آنتی بیوتیک نیست و این بیماری در مدت 24 تا 48 ساعت با خوردن مایعات فراوان و تامین آب از دست رفته بدن، درمان می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.