۵۰ درصد ایرانی‌ها چاق هستند

۵۰ درصد ایرانی‌ها چاق هستند

سلامانه :رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ، با اشاره به اینکه 50 درصد ایرانی‌ها از چاقی و اضافه‌وزن رنج می‌برند، گفت: «ابتلا به چاقی و اضافه‌وزن در بچه‌های زیر 5 سال در طول 8-7 سال گذشته، 2 برابر شده است و این مسئله به‌طور مستقیم به تغییر نامناسب الگوی غذایی خانواده‌ها و افزایش مصرف قند، نمک و چربی برمی‌گردد».

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سلامانه،‌ دکتر زهرا عبداللهی تصریح کرد که آموزش ذائقه‌سازی از دوران کودکی می‌تواند به پیشگیری از افزایش روند رو به رشد ابتلا به اضافه‌وزن در کشور، کمک قابل‌توجه بکند. «اگر والدین یاد بگیرند که از همان روزهای آغازین شروع غذای کمکی، طعم غذاهای چرب و شور و شیرین را به فرزند خود نچشانند، ما دیگر با نسلی چاق و بیمار در سال‌های آینده مواجه نخواهیم بود».

رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه خاطرنشان کرد: «مصرف بالای نمک به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش فشارخون در کشور مطرح است؛ به‌طوری‌که در گروه سنی 65-45 سال که قشر فعال جامعه را تشکیل می‌دهند، 59 درصد زنان و 36 درصد مردان از فشارخون بالای ناشی از زیاده‌روی در مصرف نمک و غذاهای شور رنج می‌برند».

وی یادآور شد که ابتلا به دیابت و اختلال قند خون هم حدود 40 درصد از زنان و 33 درصد از مردان همین رده سنی را درگیر خودکرده است و متأسفانه، 30 درصد مردان و 36 درصد زنان این گروه سنی، از چربی خون بالا هم رنج می‌برند. عبداللهی، چاره کاهش این عدد و رقم‌ها را چیزی جز الگوسازی برای تغییر ذائقه مردم ندانست و گفت: «ما امیدواریم که بتوانیم با برگزاری بسیج‌های همگانی در سطح کشور، شرایط مناسبی را برای ارتقا فرهنگ و سواد تغذیه‌ای مردم، فراهم کنیم».

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.