این ریه های به خس خس افتاده

سلامانه :حاجیه خانم محترمی در این شهر زندگی می کند که به خاطر مصرف زیاد سیگار، نفس اش به تنگی افتاده است و ریه اش هنگام دم وبازدم صدا می دهد.

حاجیه خانم پسری دارد که برای عتبات عالیات و مکه مکرمه کاروان می برد و هر وقت هم که به این اماکن مقدس مشرف می شود و می داند که جز برندهای معروف سیگار هیچ سوغاتی ای نیست که دل مادرش را شاد کند.

عاشورای امسال وقتی فامیل به واسطه نذری دور هم جمع بودند، پسر حاجیه خانم با تبختری بی مانند در جمع عزاداران می گفت که در آخرین سفر گذشته اش به کربلا 10 نوع سیگار از فلان مارک معروف را برای مادرش آورده است تا هر کدام را که خواست مصرف کند.

یک نفر در آن جمع که اتفاقا در شرکت دخانیات کار می کرد به پسر حاجیه خانم سیگاری این توصیه دلسوزانه ! را کرد که «10 نوع سیگار را لازم نبود بیاوری باید ببینی ذائقه حاج خانم کدام سیگار را بیشتر می پسندد همان را بیاور.» 

پسر از بابت این توصیه از کارمند دخانیات تشکر کرد و بعد هم برای اینکه نظر کارشناسی وی را بیشتر جویا شود، در حالی که یک پاکت سیگار خالی البته از مارک معروف را به کارمند دخانیات نشان می داد، نظرش را در مورد سیگار آن مارک معروف خواست و آن وقت کارمند دخانیات گفت: هیچ نباشد 15 تا 20 هزار تومان خودمان قیمتش است.

کارمند دخانیات ، سپس خطاب به حاجیه خانم سیگاری گفت: حاج خانم این سیگار گران است اگر هنوز هم از این مارک، سیگار داری نگهش دار و هر وقت در میهمانی بودی برای پز دادن هم که شده است ، بد نیست که از کیف درش بیاوری و سیگار بکشی آنوقت می گویند حاج خانم عجب سیگار باکلاسی می کشد!

آن وقت همه زدند زیر خنده و حاجیه خانم در حالی که بابت سیگار سینه اش به خس و خس افتاده بود و نفسش انگار تنگی می کرد پاکت سیگار را داخل جیب مانتواش گذاشت و گفت: « همین کار را می کنم.» 

نفس حاجیه خانم دارد به شماره می افتد به گونه ای که وقتی می خواهد راه برود باید از عصا استفاده کند و در اولین فرصت و هر جا که باشد باید بنشیند وگرنه از حال می رود.

اما آنقدر سیگار برایش مهم است که به قول پسر کاروان دارش حاضر است یخچالش خالی باشد اما جیبش از پاکت های سیگار خالی نباشد.

اتفاقا پیرمردی هم در همسایگی زندگی می کند که به او دودکش می گویند. پیرمرد همسایه از حاجیه خانم بدتر به سیگار وابسته است به گونه ای که سیگار را با سیگار روشن می کند که هیچ، رعایت حال هیچ بنی بشری را هم نمی کند و هر جا که باشد نخ سیگاری را از پاکت در می آورد و شروع به روشن کردن آن می کند. 

خس خس ریه های پیرمرد همسایه از حاجیه خانم ما بیشتر است به قدری که صدای خس خس ریه ها در راهروهای آپارتمان هم قابل شنیدن است و هنگام تنفس، طوری بلند است که یک روز یکی از دوستان بی خبر از همه جا با دلسوزی گفت: بیچاره این آقای همسایه، عجب سرمایی خورده است!

-سرما نخورده است.

-پس چرا اینقدر سینه اش خس خس می کند؟!

-به خاطر اینکه سیگار را با سیگار روشن می کند.

آن دوست در حالی که به شدت تعجب کرده بود از چشم پله به پاگرد طبقه پایین نگاهی انداخت تا شاید پیرمرد را بهتر ببیند. هر چند شنیده بود که برخی سیگاری ها سرفه می کنند وریه های ناسالمی دارند اما به نظر می رسید که تا آن روز تئوری اش به واقعیت قابل مشاهده تبدیل نشده بود.

بعد ها فهمیدیم که خس خس ریه مرد همسایه و حاجیه خانم را بیماری مزمن انسداد ریه یا C.O.P.D می نامند که گفته می شود علت بروز آن در 80 درصد موارد ناشی از مصرف طولانی مدت سیگار و در 20 درصد باقی مانده ناشی از عواملی دیگر از جمله کار در برخی صنایع و معادن است. 

اتفاقا پزشک معالج پیرمرد همسایه هم به او هشدار داده بود که با 20درصد ریه اش زندگی می کند بنابراین باید سیگار را قطع کند اما گوش پیرمرد در این ارتباط شنوایی اش را از دست داده بود. 

دکتر «علیرضا اسلامی نژاد» فوق تخصص ریه مرگ ناشی از بیماری های مزمن ریوی را چهارمین علت شایع مرگ در جوامع عنوان می کند اما در عین حال هم اظهار می دارد که این موضوع در کشورهای در حال توسعه ای همچون ایران رو به افزایش است.

اسلامی نژاد در حالی شیوع مصرف سیگار در کشور را رو به افزایش می داند که سن شروع مصرف این ماده در ایران رو به کاهش نهاده است و اینکه کسانی که از سن پایین به استعمال دخانیات روی می آورند و مصرف طولانی مدت نیز در بزرگسالی دارند بیشتر از دیگران به بیماری مزمن انسداد ریه دچار می شوند.

هر چند این روزها آلودگی هوا در شهر های بزرگ از جمله تهران بیشتر نمود یافته است اما دکتر اسلامی نژاد اظهار می دارد که آلودگی هوا و محیط زیست به خودی خود نمی تواند بیماری مزمن انسداد ریه را ایجاد کند اما آن را برای مبتلایان به این بیماری تشدید می کند.

این فوق تخصص ریه همچنین به گرایش خانم های ایرانی به مصرف سیگار نیز اشاره می کند که در چند سال اخیر رو به تزاید گذاشته و اینکه استعمال دخانیات برای خانم ها به مراتب خطرناک تر از مصرف آن در مردان است.

وی در خصوص چرایی خطرناک تر بودن مصرف سیگار در زنان نسبت به مردان اظهار می دارد که خانم ها از نظر ژنتیکی حساس تر از مردان هستند و به همین علت آسیب پذیری آنها بیشتر است.

 

** آیا درمان بیماری مزمن انسداد ریه قطعی است؟

دکتر اسلامی نژاد درمان بیماری انسداد ریه را قطعی نمی داند و فقط می گوید از آنجا که عوارض این بیماری در ریه غیر قابل بازگشت است، فقط می توان آن را کنترل کرد که البته هزینه های بالای این بیماری و عدم بازگشت به زندگی عادی بیمار از دیگر مشکلات مبتلایان است.

 

**علایم بیماری مزمن انسداد ریه

سرفه مزمن همراه با خلط، تنگی نفس و خس خس سینه از علایم این بیماری است. دکتر اسلامی یژاد در این ارتباط می گوید: ممکن است این علایم در ابتدا، دایمی نباشد و یا فقط با فعالیت زیاد و یا سرماخوردگی، تشدید شود اما با پیشرفت این بیماری است که علایم به طور دایم ایجاد می شود و همراه بیمار می ماند و حتی گاهی اوقات فرد با کوچکترین سرماخوردگی، در بیمارستان بستری می شود.

دکتر اسلام نژاد با تاکید بر اینکه سیگاری ها، سرفه را جدی بگیرند، به سرفه کردن برخی سیگاری ها اشاره می کند مبنی بر اینکه برخی از آنها سرفه کردن را پذیرفته اند و آن را طبیعی عنوان می کنند به همین علت است که به پزشک مراجعه نمی کنند و یا زمانی مراجعه می کنند که بیماری پیشرفت قابل توجه داشته است.

وی ترک هر چه زودتر سیگار را چاره درد می داند و اینکه سیگاری ها به مراکز ترک سیگار مراجعه کنند که اتفاقا برخی بیمارستان ها از جمله بیمارستان مسیح دانشوری ( دارآباد) دارای چنین مراکزی هستند.

 

** چقدر جمیعت سیگاری داریم؟

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران تعداد جمعیت سیگاری کشور را حدود 10 میلیون نفر می داند که باید هم تمهیداتی برای کاهش این جمعیت داشت و هم اینکه مانع از افزایش مصرف کنندگان سیگار شد.

دکتر « محمد رضا مسجدی» عرضه سخت و محدود دخانیات را از مهم ترین راه هایی عنوان می کند تا به یک جامعه بدون دخانیات برسیم که در این راستا ، قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات نیز در کشور موجود است و با این قانون می توان عرضه سیگار را محدود کرد.

دکتر «محمد رضا مسجدی» به رغم اینکه عنوان می کند که ایران جزء معدود کشورهایی است که قانون جامع کنترل ومبارزه با دخانیات را دارد اما در عین حال عرضه و دسترسی به دخانیات را در کشور آسان عنوان کرد.

وی به مطالعه ای مبنی بر میزان دسترسی مردم به مایحتاج خود از جمله شیر، برنج، نان، ساندویچ و همچنین سیگار که در چند کشور دنیا انجام شده است، اشاره ای دارد.

وی اظهار می دارد:به عنوان مثال در کشور آمریکا که قانون ملی کنترل دخانیات هم ندارد شش تا هشت دقیقه طول می کشد که یک فرد به محل عرضه نان وشیر برسد اما همان فرد آمریکایی برای آنکه به محل عرضه سیگار برسد 34 دقیقه زمان صرف می کند!

 

** در ایران چقدر طول می کشد که سیگار بخریم؟

این فوق تخصص ریه می افزاید:متاسفانه در کشور ما زمان لازم برای رسیدن به محل عرضه سیگار فقط «سه دقیقه» است ! اما اگر برای مثال بخواهیم نان بخریم باید قبل از خرید آن برنامه ریزی کنیم.به عبارت دیگر ابتدا نانوایی را در محل، شناسایی می کنیم، زمان پخت را جویا می شویم و سپس وقت کافی برای باقی ماندن در صف را هم در نظر می گیریم. این در حالی است که برای تهیه سیگار ، صفی نیست که بایستیم.

دکتر مسجدی در حالی این اظهارات را بیان می کند که براساس آیین نامه اجرایی قانون کنترل دخانیات، سیگار در هر جایی قابل عرضه نیست این در حالی است که واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد.

 

**ایرانی ها چقدر سیگارمصرف می کنند؟

براساس اعلام شرکت دخانیات هر سال حدود 65 میلیارد نخ سیگار در کشور دود می شود که در این راستا جمعیت مبارزه با دخانیات برآوردی از هزینه ها انجام داده است.

دکتر «علی عبداللهی نیا» مدیر پژوهشی این جمعیت میزان ریالی مصرف سیگار را در سال 10 هزار میلیارد تومان عنوان می کند که دو برابر این میزان نیز هزینه درمان کسانی است که از عوارض سیگار کشیدن از جمله انسداد مزمن ریوی رنج می برند.

بیستم نوامبر برابر با 29 آبان ماه روز جهانی بیماری مزمن انسداد ریوی نامگذاری شده است.

منبع : ایرنا

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.