تغذیه و شغل ارتباط مستقیم با واریس پا دارد

سلامانه : یک متخصص جراحی عمومی به عوامل موثر در ایجاد واریس و راه های درمان و کنترل آن اشاره کرده و گفت: نحوه تغذیه، نوع شغل و نحوه زندگی ارتباط مستقیمی با احتمال ابتلا به واریس دارد.

 به گزارش ایرنا، دکتر 'مهرداد بهلولی' در برنامه مجله پزشکی گروه سلامت جسم و پیشگیری رادیو سلامت افزود: واریس ممکن است هیچ علامتی نداشته و تنها از نظر ظاهری قابل مشاهده باشد، در این حالت، رگ های پا برجسته می شوند و حالت تار عنکبوتی پیدا می کنند و همچنین به علت مشکلات انتقال خون به بالا، ممکن است زخم های شدیدی در ناحیه قوزک داخلی پا بوجود آید.

وی تصریح کرد: البته خستگی پاها، سوزش های مچ پا، درد در ناحیه پا و مچ پا، تورم در ناحیه ساق پا، ایجاد کرامپ شبانه و گرفتگی پشت پا در خیلی از موارد از علائم بالینی بیماری واریس است.

بهلولی اضافه کرد: در واریس رنگ پوست قهوه ای می شود و بعد از مدتی چربی زیر پوست از بین می رود و پوست نازک می شود. اگر با وجود رگ های بنفش تار عنکبوتی، هیچ نوع علامتی مانند تورم، خستگی، کرامپ های شبانه و سوزش مچ پا وجو نداشته باشد، فقط از نظر ظاهری و زیبا به موضوع توجه می شود، اما اگر همراه با علائم باشد حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به این که عوامل متعددی در ایجاد بیماری واریس دخیل هستند، افزود، جنسیت به دلیل فاکتورهای هورمونال و ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون که باعث گشاد شدن رگ می شوند و نفوذ پذیری آن را افزایش می دهند، شغل( افرادی که به مدت طولانی می ایستند، می نشینند و تحرک آنها کم است)، اضافه وزن و چاقی، حاملگی های متعدد (خانم هایی که بیش از 2 بار حاملگی داشتند، ریسک بروز واریس در آنها بیشتر است) و استفاده از قرص های هورمونی مانند قرص های ضد بارداری و کسانی که سابقه خانوادگی در این بیماری دارند از جمله عوامل دخیل در واریس هستند. 

این متخصص جراحی عمومی گفت: انداختن یک پا روی پای دیگر به علت فشار روی رگ و کاهش بازگشت خون به سمت بالا، کاملا اشتباه است و ممکن است باعث بروز واریس شود،باید از این کار خودداری کرد، هر عاملی که باعث افزایش سطح اتکاء پا شود در بازگشت خون به سمت پا تاثیر دارد و مطمئنا یکی از عوامل پیشگیری از ابتلاء به واریس به شمار می رود.

بهلولی ادامه داد: همچنین در پیشگیری از ابتلاء به واریس توصیه می شود که افراد وزن خود را کم کنند، تحرک داشته باشند، ورزش هایی مانند شنا، دو و میدانی، پیاده روی و دوچرخه سواری انجام دهند، هر چند دقیقه یک بار راه بروند و زانو خود را خم و راست کنند تا عضلات پشت پا تحرک داشته باشند و مصرف نمک را پایین بیاورند. 

وی تاکید کرد: همچنین افراد حامله در حالت نشسته یک چهار پایه زیر پا قرار دهند و در صورت امکان به پهلوی چپ بخوابند.

بهلولی اظهار داشت: باید بر اساس نوع بیماری و نوع مشکلات، کلاس بندی و جوراب واریس استفاده شود. جوراب های واریس از کلاس یک تا کلاس چهار با فشارهای متفاوت در بازار وجود دارند، بنابراین افراد باید برای تعیین کلاس واریس حتما به پزشک مراجعه کنند. جوراب واریس باید از صبح که افراد به بیرون می روند تا زمانی که به خانه بر می گردند، پوشیده شود و حتما با آب ولرم و شامپو شسته شود، همچنین از چنگ زدن آن اجتناب شود و این جوراب ها باید هر شش ماه یکبار تعویض شوند.

به گفته وی تاکنون هیچ نوع پماد و اسپری تایید شده که کار درمان واریس را انجام دهد، به بازار عرضه نشده و افراد باید توجه داشته باشند که تمام تبلیغاتی که در سایت ها و شبکه ها وجود دارد، عاری از حقیقت است.

این متخصص جراحی عمومی گفت: معمولا بعد از شکستگی گردن خمور، اتفاقی که می افتد این است که لخته در رگ های عمقی به وجود می آید و رگ ها دچار انسداد می شوند، این نوع ثانویه واریس است که کاملا متمایز از واریس اولیه بوده و نحوه درمان و عوارض آن نیز متفاوت است.

بهلولی افزود: همچنین کمپرس یخ هیچ تاثیری در درمان طولانی مدت واریس ندارد. تزریق آمپول یکی از روش های درمانی واریس است که باید توسط افراد آموزش دیده و با دقت انجام شود.

'واریس را به صورت برجسته و متورم شدن و همچنین پیچ در پیچ شدن رگ های اندام تحتانی تعریف می کنند. واریس یک بیماری اندام تحتانی است که خودش را در رگ هایی که خون را به قلب می رسانند، نشان می دهد و یک بیماری بسیار رایج است.

در آمریکا 30 درصد زنان و 15 درصد مردان دچار بیماری واریس یا عوارض ناشی از آن هستند. معمولا واریس در افراد میانسال شروع به تظاهر می کند و با بالاتر رفتن سن، احتمال ابتلا به آن بیشتر می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.