سنگ سازی کلیه در برخی افراد ارثی است

سلامانه :در تعداد قابل توجهی از بیماران، سنگ سازی کلیه ارثی بوده و علت خاصی را برای تشکیل آن پیدا نخواهیم کرد.

به گزارش ایلنا، متخصص جراحی کلیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: تعریق زیاد با فعالیت فیزیکی درآب و هوای گرم و ننوشیدن مایعات کافی باعث تغلیظ ادرار و رسوب کریستال‌های موجود در ادرار و تشکیل سنگ می‌شود.

سید محسن حسامی گفت: در صورت وجود غلظت‌های بالا از موادغیر قابل حل در ادرار و ننوشیدن مایعات کافی وتغلیظ ادرار خطرتشکیل سنگ افزایش می‌یابد.

وی اظهارداشت: به صورت طبیعی محصولات زاید فرایندهای شیمیایی بدن از طریق ادرار دفع می‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا با بیان اینکه ادرار محتوی فرایندهای زاید مانند کلسیم، اگزالات، اسید اوریک و فسفات در مواردی داخل کلیه رسوب کرده و تبدیل به سنگ می‌شوند، اظهارداشت: مکانیزم تشکیل سنگ مانند تشکیل مواد است (با اضافه کردن شکر داخل آب وقتی که کریستالهای (بلور) شکر به حد فوق اشباع برسند رسوب داده ونبات تشکیل می‌شود.

به گفته وی کمبود ترکیبات شیمیایی داخل ادرار مانند سیترات ومنیزیم که به صورت طبیعی از به هم چسبیدن کریستال‌ها جلوگیری می‌کنند باعث تشکیل سنگ می‌شود.

حسامی با اشاره به اینکه فرایند تشکیل سنگ چند سال طول می‌کشد، اظهارداشت: سنگهای کلیه در اکثر موارد کوچک بوده و با جداشدن از کلیه وارد حالب (میزنای) می‌شود. دراین حالت است که بیمار با سابقهٔ دفع سنگ و یا بدون سابقهٔ قبلی دچاردرد ناگهانی پهلو همراه با تهوع و نفخ شکم می‌شود.

وی بیان کرد: سنگ‌های ریز کمتر از پنج میلی متر در اکثر موارد با تجویز دارو و دستورات داده شده توسط متخصص کلیه و مجاری ادرار دفع می‌شود. سنگهای بزرگ‌تر از هفت میلی مترعمدتا داخل کلیه و میزنای باقی مانده و باعث صدمه به بافت کلیه (در صورت عدم تشخیص به موقع و یا عدم پی گیری بیمار) و یا از کار افتادن کلیه می‌شود.

حسامی گفت: بیماری‌های کلیوی، دفع زیاد اگزالات موجود در (آجیل، مرکبات، گوجه فرنگی و توت فرنگی) و سیستین موجود در (تخم مرغ) باعث تشکیل سنگ از طفولیت می‌شود براساس آنکه کدام فرآوردهٔ زائد داخل ادرار به صورت کریستال (بلور) درآید انواع متفاوتی از سنگ کلیه وجود دارد.

حسامی با بیان اینکه اکثر سنگ‌های کلیه از نمک‌های اگزالات کلسیم ساخته شده‌اند، گفت: درصورت پرکاری غده پاراتیروئید (که هورمون تولید شده توسط آن باعث جذب کلسیم از روده‌ها می‌گردد و برای عملکرد طبیعی استخوان‌ها لازم است) میزان کلسیم خون افزایش یافته و دفع آن از طریق کلیه‌ها باعث ایجاد سنگ‌های متعدد محتوی کلسیم در هر دو کلیه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه درصد کمی از سنگ‌ها حاوی اسید اوریک (که در نتیجهٔ سوخت وساز مواد پروتئینی مانند: گوشت قرمز، دل و جگر و قلوه و کله پاچه می‌شوند) هستند، اظهارداشت: عفونت‌های طولانی مدت ادرار و فرایندهای قلیایی شدن ادرار باعث تشکیل سنگهای بزرگ کلیه (سنگ شاخ گوزنی) می‌گردد که متاسفانه به علت بزرگی سنگ وخارج نشدن آن از کلیه و رد شدن ادرار از کنار آن بدون علائم بوده و زمانی تشخیص داده می‌شود که باعث صدمه جبران ناپذیر ودر مواردی از بین رفتن بافت کلیه شده‌اند.

این متخصص افزود: جهت جلوگیری از عود مجدد سنگ باید بیماری زمینه‌ای را درمان کرد. به بیمار توصیه می‌شود که روزانه ۲ تا ۳ لیتر مایعات بنوشد و در مواردی رژیم غذایی خاص را مصرف کند. در تعداد قابل توجهی از بیماران سنگ سازی ارثی بوده و علت خاصی را برای تشکیل آن پیدا نخواهیم کرد بیش از نیمی از افرادی که برای سنگ کلیه درمان می‌شوند بعداز ۵ سال دوباره آن را بروز می‌دهند. مصرف مایعات زیاد شرط اول درمان انواع سنگ‌ها و جلوگیری از تشکیل آن است مراجعهٔ به موقع برای بررسی ودرمان لازم به ندرت باعث آسیب دائمی به کلیه می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.