اهمیت توانبخشی ریوی با توجه به افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های تنفسی

سلامانه : متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بر ضرورت توجه به توانبخشی ریوی با توجه به افزایش شمار مرگ و میر ناشی از مشکلات تنفسی تأکید کرد.

 حمید مفخم متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد: بیماری‌های تنفسی در حال حاضر سومین عامل مرگ و میر در جهان هستند و با توجه به میزان آلاینده‌های موجود در هوا و مصرف دخانیات انتظار می‌رود طی 10 سال آینده بیماری‌های تنفسی به صدر علل مرگ و میر در اثر بیماری‌های ثانوی در انسان تبدیل شود.

وی افزود: با توجه به شیوع بسیار بالای بیماری‌های تنفسی و مزمن بودن غالب این بیماری‌ها فردی که به بیماری‌های تنفسی دچار می‌شود در انجام اقدامات خود نیز ناتوان خواهد شد که این به معنای محدود کردن فعالیت‌های جسمی است.

مفخم گفت: چنانچه فردی نتواند به علت مشکلات تنفسی 2 طبقه از ساختمان را طی کند سعی می‌کند به یک طبقه اکتفا کند یا در طول حرکت استراحت کند و از رفتن به مکان‌هایی که نیاز به بالا رفتن از پله دارد خودداری کند.

این متخصص خاطر نشان کرد: این به معنای محدودیت در زندگی است که این محدود کردن فعالیت فیزیکی منجر به ناتوانی ثانویه در فرد می‌شود که در حقیقت ناشی از اختلال ریوی نیست بلکه ناشی از بی‌تحرکی است.

وی تصریح کرد: فرد به علت بیماری تنفسی کم تحرک شده در نتیجه از نظر عضلانی ناتوان می‌شود و این سیکل معیوبی در بیمار ایجاد می‌کند یعنی این ناتوانی عضلانی باعث می‌شود فرد در انجام فعالیت‌های سبک‌تر نیز به مرور زمان دچار همان حالات تنگی ‌نفس و سختی تحرک شود.

مفخم گفت: این سیکل معیوب تا جایی ادامه پیدا می‌کند که در نهایت منجر به زمینگیر شدن فرد می‌شود و کار به جایی می‌رسد که فرد حتی در حالت نشسته نیز دچار تنگی نفس و کاهش سطح اکسیژن خون و در نهایت عوارض این تنگی نفس خواهد شد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.