سیگار کشیدن موجب افزایش کمردردهای مزمن می‌شود

سیگار کشیدن موجب افزایش کمردردهای مزمن می‌شود

سلامانه : بر اساس آخرین یافته‌های به دست آمده، افرادی سیگاری بیش از سایرین در معرض کمر دردهای مزمن هستند. سیگار کشیدن موجب تحریک مدار یک مدار مغزی می‌شود مداری که به‌صورت مستقیم با درد مرتبط است، موضوعی که موجب افزایش کمردرد می‌شود.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از medicalnewstoday، کمردرد یکی از شایع‌ترین مشکلات موجود در سراسر دنیا و شایع‌ترین دلیل مرخصی‌های طولانی‌مدت کارمندان و دومین دلیل مراجعه به پزشکان است. در این میان سیگار کشیدن موجب فعالیت بیشتر بخش‌هایی از مغز می‌شود که مقاومت انسان را در برابر کمر دردهای مزمن کاهش می‌دهد.


دانشمندان عقیده دارند، دو ناحیه هسته اکومبنس و غشای جلویی مغز در افراد سیگاری ارتباط قوی با یکدیگر دارند؛ ارتباطی که آن‌ها را در معرض کمردردهای بسیار شدید قرار می‌دهد. بنا بر آمار موجود، افراد سیگاری سه برابر بیشتر از غیر سیگاری‌های از کمردرد رنج می‌برند.


 اما این موضوع بدین معنا نیست که خطر دردهای این‌چنینی تا پایان عمر سیگاری‌ها را تهدید می‌کند. بلکه ترک سیگار در هرزمانی که باشد ارتباط میان دو ناحیه هسته اکومبنس و غشای جلویی مغز را کمتر می‌کند و درنتیجه احتمال کمردرد به نحو چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگرچه تأثیر سوء سیگار ب سلامتی انسان امری به اثبات رسیده است، اما کنار گذاشتن آن می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری مشکلات را از بین ببرد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.